reklamı kapat

POPÜLER

Google Rekabet kurumu

Rekabet Kurumu’ndan Google’a büyük ceza!

Google Türkiye ile Rekabet Kurumu arasındaki konuda önemli gelişme yaşandı. Rekabet Kurumu’ndan Google’a büyük bir ceza geldi. İşte detaylar;

Google‘a Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplere şans tanımayarak “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle ceza kesilmesi ve ardından Türkiye’de gelecekte piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini aktarması konusu en son bir sözlü savunma haberi ile gündeme gelmişti. Kısa süre önce Google’ın temsilcileri, şirketin genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurumunda sözlü savunma yapmıştı. İşte bu konuda büyük bir ceza çıktı. Google’ın genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi. Cezanın ise tam 98 milyon 354 bin lira olduğu belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Android lisansı konusunda ne yapacak bilinmiyor

Ancak şimdilik Samsung Galaxy S20 ailesi gibi yeni cihazlarda bir sıkıntı görünmüyor. Daha önce de aktardığımız üzere Google’ın Türkiye’deki lisans iptal etmesi, Türkiye’de satılacak yeni Android cihazlarda Google’ın servislerinin ve uygulamalarının ön yüklü olmayacağı anlamına geliyor. Buna ek olarak Google’ın uygulamaları ve servislerinin APK’lar aracılığıyla yüklenmesi halinde bile çalışmama ihtimali bulunuyor. Bu konu henüz netlik kazanmış değil.

İlginizi Çekebilir

OPPO ekran altı kamera teknolojisi böyle çalışıyor