reklamı kapat

POPÜLER

Google

Rekabet Kurumu’ndan Google’a dev para cezası

Türkiye’de piyasa rekabetininin sağlanması ve korunması amacıyla görev yapan Rekabet Kurumu, bugün Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında yürütülen soruşturmayı tamamlayarak nihai kararını açıkladı.

Verilen bu karar sonucunda Google, 93 milyon TL ceza ödemeye mahkum edildi. 2017 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin üzerinden belirlenen bu ceza için yapılan resmi açıklama şu şekilde karşımıza çıkıyor;

“Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün “lisanslanabilir mobil işletim sistemleri” pazarında hâkim durumda bulunduğuna oybirliği ile, Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google benzer cezalar ile sık sık karşılaşıyor

Google’ın kararın tebliğ edilmesinin ardından 60 gün içerisinde kararı yargıya taşıyabileceği belirtilirken, süreçte yayımlanan tam açıklama metni ise burada yer alıyor. Özellikle Avrupa’da bu tarz cezalar ile sık sık karşılaşan firma, sadece mobil işletim sistemi tarafında değil arama sonuçlarında da sık sık rekabete aykırı işlemler yüzünden ceza alıyor. Girdiği alanlarda tekel olan internet devi, bu konuda köşeye sıkıştırılmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Google’dan ilginç servis