reklamı kapat

POPÜLER

Google

Rekabet Kurumu’ndan Google için devasa bir ceza kararı daha

Yapılan açıklamaya göre Rekabet Kurumu internet devi Google için büyük bir ceza verdi. Şirket Türkiye’de büyük bir ceza daha ödeyecek.

Birgün’de yer alan habere göre arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlanan Google hakkında başlatılan Rekabet Kurumu soruşturmasında karar açıklandı ve bundan gerçekten büyük bir ceza çıktı.

Konu hakkında yapılan açıklamada “Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi,” ifadeleri kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Türkiye’de ilk defa ceza almıyor

Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle şirkete geçtiğimiz yıl 196 milyon TL idari para cezası vermişti.

Firmanın bu aldığı büyük ceza için yaptığı açıklama ise tam olarak şöyleydi:

“Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz.

Google’ın üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir

BMW imzalı özel elektrikli motosiklet