reklamı kapat

POPÜLER

Google koronavirüs

Google, tam 196 milyon TL’lik ceza için ilk açıklamayı yaptı

İnternet devi Google, biliyorsunuz kısa süre önce Rekabet Kurulu tarafından büyük bir cezaya çarptırıldı. İşte bu ceza için ilk resmi açıklama geldi.

Google hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle tam 196 milyon TL idari para cezası verildiğini duyurdu. Son dönemde gördüğümüz en büyük rakamlardan olan bu ceza, sadece Türkiye değil yurt dışında dahi gerçekten çok ses getirdi. Google genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında da geçen hafta sözlü savunma vermişti. İşte bu ceza da tam olarak bunun üzerine geldi. Firmanın aldığı büyük ceza için yaptığı açıklama ise tam olarak şöyle:

“Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz. Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google öncesinde Türkiye başka internet devlerine ceza kesmişti

Hatırlarsınız yapılan düzenleme ile hayata geçen yasal sürenin sona ermesinin ardından Türkiye özelinde “temsilci bildiriminde bulunmayan” Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal medya platformlarına 10 milyon lira ceza kesilmişti.

İlginizi Çekebilir

BMW imzalı özel elektrikli motosiklet