reklamı kapat

POPÜLER

Google koronavirüs

Google ve Amazon kuruluşlarına Fransa’dan dev ceza

İnternet devi Google ve alışveriş devi Amazon, Fransa’da alt şirketler üzerinden büyük bir cezaya çarptırıldı. Bunun arkasında çok da sürpriz olmayan bir neden var.

Google ve Amazon‘a bağlı üç farklı alt kuruluşa Sputnik’te yer alan habere göre toplam 135 milyon euro para cezası verildi. Bunun arkasında firmaların izinsiz uyguladıkları reklam odaklı çerez kullanımı yer alıyor. Bu cezanın arkasında Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL) yer alırken, kurum cezaların “kullanıcıların bilgisayarlarına önceden izin alınmadan ve yeterli bilgi verilmeden reklam yerleştirdikleri” nedeniyle verildiğini açıklıyor. Google’ın Avrupa’da aldığı başka büyük cezalar da bulunuyor. Bunun önümüzdeki dönemde bitmesi de beklenmiyor. Pazardaki hakim isimler son dönemde tekel konusunda büyük tepki çekiyor ve yakından takip ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google öncesinde Türkiye’de de büyük bir ceza almıştı

Firma hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle tam 196 milyon TL idari para cezası verildiğini duyurmuştu. Son dönemde gördüğümüz en büyük rakamlardan olan bu ceza, sadece Türkiye değil yurt dışında dahi gerçekten çok ses getirmişti. Google bu konuda şu açıklamayı yapmıştı.

“Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz. Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir

BMW imzalı özel elektrikli motosiklet