reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Bitcoin para biriminin Türk lirası karşılığı nefes kesiyor

Kripto para birimi bitcoin, son dönemde yine çok ciddi bir yükseliş trendine girdi.  Sanal para biriminin özellikle Türk lirası karşılığı nefes kesmeye başladı.

2013 yılında değeri bin dolar olan bitcoin, 2017 yılında hatırlarsınız önce inanılmaz hızlı şekilde yükselmiş sonra ise büyük bir düşüş ile 20 bin dolara ulaşması beklenirken 8 bin dolarlara kadar gerilemişti. Aradan geçen uzun süre boyunca stabil bir yükseliş izleyen popüler para birimi, son dönemde yine artış yaşıyor. Kripto para şu an 11.634 dolar değerlerinde geziyor. Değeri düşükken satın alanların ve sabırla yeniden artmasını bekleyenlerin yüzünü güldüren para birimi, şimdilik toplam 214 milyar dolar piyasa değerinde geziyor. Peki 1 Bitcoin kaç Türk lirası ediyor? Bunun haberi yazdığımız zamandaki güncel cevabı karşımıza tam 81.175 TL olarak çıkıyor. Bu da bir rekor olarak geçiyor ve gerçekten nefes kesiyor. Türkiye’de doların yükselmesiyle Bitcoin’in karşılığı da katlanıyor. Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum ise 354 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an 2.486 TL seviyesinde geziyor. Tüm kripto piyasa değeri ise bu aralar 343 milyar dolar seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen tam olarak net değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çekici elektrikli motosiklet