reklamı kapat

POPÜLER

Sıfır araç ekspertiz

Sıfır araç alımı için ekspertiz teklifi meclise sunuldu

Geçtiğimiz günlerde Meclis İçişleri Komisyonu‘na dikkat çeken bir teklif sunuldu. Buna göre sıfır araç alımında ekspertiz yapılmasının önü açılıyor olabilir.

Son aylarda ikinci ele olan talebin zirve yapması ile birlikte kullanılmış araç alan sürücülerin mağduriyetleri sık sık gündeme geliyor. Araçları satın aldıktan sonra ortaya çıkan arıza veya kusurlar uzun hukuki süreçlere sebep olabiliyor. Maalesef, bu olumsuz durum sıfır otomobillere de sıçramış durumda. Resmi bayiilerden alınan araçlarda bile kusurların ortaya çıkması ile birlikte Meclis komisyonuna sıfır araç alımında ekspertiz yapılmasının önünü açacak bir teklif sunuldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sıfır araç alımı için ekspertiz ses getirdi

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Gerek sıfır, gerekse ikinci el satışlarda olsun satıcıların araçları ile ilgili tüketiciyi doğru bilgilendirmeleri gerekiyor. Aksi takdirde bu aracın iadesi ve kullandıkları paranın yasal faizi ile birlikte ödenmesini gerektiren süreç işletebilir. Satıcı ürünün ayıbını söyleyerek satması gerekmektedir. Bu şekilde yapmadığı takdirde fiyat üzerinden tüketici sorumlu tutması kabul edilemez. Orada ürünün tüketicinin idrakine bırakması da kanuni açıdan da doğru sonuç getirmez. Kendisinin bildiğini karşı taraftan saklamak iade için yeterli bir sebeptir.” diyerek sıfır otomobil alımında araçların ekspertiz yapılmasının önemi ve sonuçları hakkında konuşmuştu. Görünüşe göre sıfır araç alırken bu sürecin yasallaşması bile gündemde.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu