reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için geçilen aşamaları gösteren yeni video [İzle]

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil fabrikası için geçilen aşamaları gösteren yeni bir paylaşım yapıldı.

Yerli otomobil üretimi için önemli bir adımı geçtiğimiz hafta itibari ile geride bırakmıştık. Bursa’nın Gemlik ilçesindeki  Askeri Hara bölgesine yapılacak fabrikanın temel atma töreni büyük bir tören ile yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldığı toplantı sırasında modelin gelişim süreci hakkında da detaylar verilmişti. Bugün ise TOGG, bu süreci yayımladığı bir video ile gözler önüne serdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil hakkında neler biliyoruz?

Saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşabilen yerli elektrikli otomobil TOGG 200 beygirlik motordan güç alıyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği ifade ediliyor. Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek elektrikli otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknolojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli elektrikli otomobil 2022 yılında yollarda karşımıza çıkacak.

İlgili Video