reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil etkisi; Bilişim Vadisi altın çağını yaşıyor

Bakan Varank’tan kritik açıklama; Yerli otomobil için tarih verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil üretimi hakkında son durumu anlatan kritik açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobil projesi son günlerde tekrar sık sık gündeme gelmeye başladı. Koronavirüs salgını sebebi ile çalışmaların ertelenip ertelenmeyeceği konuşulan proje hakkında Bakan Varank, katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. “Virüs süreci ile birlikte kendi kendine yetebilmenin ne kadar değerli bir süreç olduğunu yaşayarak görmüş olduk. Dışarıya bağımlı olmama mevzusu çok önemli. Yoksa sıkıntılar yaşama ihtimaliniz zor süreçlerde çok muhtemel.” diyerek sözlerine başlayan Varank, savunma sanayinden yerli solunum cihazına kadar bir çok konuya değindi. Yerli otomobil projesi hakkında endişeleri de dindiren Bakan, 2022’yi işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamaları ise şu şekilde oldu;

“Tabiki biz Türkiye’nin Otomobili projesini bizi bir yerden bir yere götürecek sadece bir araç üretme projesi olarak görmüyoruz. Biz aslında dünyada değişen otomobil enstitüsünde bir fırsat penceresi olarak görüyoruz. Türkiye’yi dünya otomobil piyasasına sokacak bir proje olarak görüyoruz. Dolayısıyla biz bu projeyi katma değerli ekonomi üreten gelecekteki planlamalarda çok önemli bir yere oturtuyoruz. Tabiki bir kaç haftalık sarkmalar olabilir. Şu anda proje planlandığı şekilde devam ediyor. Fabrika ile ilgili zeminde beklenilenden biraz daha fazla çalışma olacak yakında temellerinin atılmasını bekliyoruz. Planlandığı gibi 2022’nin sonunda biz bu araçları yollarda göreceğimize inanıyoruz. Türkiye’nin Otomobilini gururla Türkiye’nin yollarında görebileceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil dünya ile rekabet edebilecek

Tabiki bir avantajı olacak ama dünya ile rekabet edebilecek bir fiyat politikası uygulamak üzerede arkadaşlarımız çalışıyorlar. Ama bugünden şöyle olacak böyle olacak demek doğru olmaz. Bu elektrikli bir araç çok büyük bir avantaj sağlıyor. Şarj istasyonları şuandaki ihtiyaçların çok çok üzerinde çok çeşitli lokasyonlarda var. Sınıfındaki rekabetçi bir araç olmasını diliyoruz.”

İlgili Video