reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Bakan Varank açıkladı; yerli otomobil ertelenecek mi?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) imzalı yerli otomobil modelinin üretiminin ertelenip ertelenmeyeceği hakkında oldukça kritik bir açıklama yapıldı.

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği proje, yaşanan küresel salgın sebebi ile bir nebze gözlerden uzak devam ediyor. Modelin üretileceği fabrikanın tanıtım toplantısı koronavirüs sebebi ile ertelenmişti. Sonrasında ise yapılan açıklama ile birlikte gözler 12 Mayıs tarihine çevrilmişti. Bu önemli tarih öncesi kamuoyunda yerli otomobilin üretiminin ertelenip ertelenmeyeceği merak ediliyordu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  konu ile ilgili “Yani yerli otomobil hayalimizde ciddi bir erteleme yok. Ekibimiz Kore, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve ülkemizdeki potansiyel tedarikçilerle görüşmelere devam ediyor.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde yerli otomobil tasarımı tescillemişti

Geçtiğimiz haftalarda, otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine dönüşümüne öncülük ederek ülkemizin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un otomobillerin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edilmişti. Beş yıl süreyle geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanması da engellenmiş oluyor. TOGG mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu. TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Yerli Otomobil Tanıtım Videosu