reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil TOGG

Mercedes-Benz Türkiye’den yerli otomobil TOGG açıklaması

Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, elektrikli yerli otomobil TOGG hakkında bir açıklamada bulundu.

Şükrü Bekdikhan’ın geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobillere getirilen ÖTV zammı öncesinde yaptığı bir açıklama paylaşıldı. Bekdikhan, Milliyet‘te yer alan habere göre yerli elektrikli araç projesi TOGG’un sektöre olumlu etkisinin olacağını belirtti ve “TOGG’un hayata geçmesiyle şarj istasyonlarının sayısında büyük ivme görülecek. Türk otomotiv yan sanayisi de elektrikli araç komponentleri ile ilgili yatırımlarına hız verecek. Elektrikli otomobil kullanımının geniş kitlelere yayılmasına olanak sağlayacak bir dönüşüm başlayacak.” açıklamasında bulundu. Buna ek olarak Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, elektrikli otomobillerin Türkiye’deki pazar payının henüz düşük olduğunu fakat yeni modellerin sunulmasıyla birlikte kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde arttığını da belirtti. Ancak bu artışın arkası gelmeyecek. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Türkiye’de kısa süre önce elektrikli otomobiller için detaylarına burada ulaşabileceğiniz çok büyük bir ÖTV zammı yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil TOGG için en “yerlilik” konusunda bir açıklama yapılmıştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Parçaların bir kısmını yurt dışından alacaksınız, bu nasıl yerli otomobil? diye eleştiriler var. Ben onun örneklerini veriyorum. Şu anda global tedarik zincirlerine baktığınızda hangi araç yüzde 100 bir ülkenin kendi toprakları içinde üretiliyor ki? Nasıl rekabetçi olacaksınız? İnsanların daha fazla satın almasını ikna edeceksiniz, ona göre bir politika izliyorsunuz. Biz, fikri mülkiyet hakları yüzde 100 ülkemize ait olan, mühendisliğini kendi insanımızın yaptığı bir otomobilden bahsediyoruz. Tabii ki tedarikçileri arasında başka insanlar olabilir. Dünya otomotiv endüstrisi o kadar hızlı gelişiyor ki biz buna artık otomobil demiyoruz, bu artık akıllı bir ürün.

Türkiye, çok önemli bir otomotiv üreticisi. 33 milyar dolarlık otomotiv, yedek parça ve mühendislik ihracatı yapan bir ülke. Eğer siz sadece tedarikçiyseniz genel merkezlere bağlı dönüşümü yapabilirsiniz. Biz Türkiye’nin Otomobili ile ülkede bu kabiliyetleri kendimiz tetikleyeceğiz, geliştireceğiz ve Türkiye’de mobilite ekosistemi oluşturacağız. Burada hiçbir sıkıntı yok. İnşallah 2022’nin sonunda bu araçlar banttan indiğinde tüm Türkiye’nin gurur duyduğu bir aracı karşımızda hep birlikte göreceğiz.” demişti.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin elektrikli otomobil modellerinden