reklamı kapat

POPÜLER

Motosikletler için ek vergi getirildiği duyuruldu!

Üzücü gelişme; motosikletler için ek vergi getirildiği duyuruldu!

Resmi Gazete’de yayınlanan oldukça üzücü bir karar ile birlikte motosikletler için geçerli olacak ek bir vergi getirildiği açıklandı.

Koronavirüs salgın ve kurlar üzerinde yaşanan değişimler sonucu hükumet yeni bir vergi düzenlemesi kararı aldı. Buna göre 21 Nisan 2020 tarihinde 31106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2430 sayılı kararname değiştirildi. Böylece halihazırda %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi %10 daha artarak %30’a çıkarıldığı açıklandı. Bu gelişme gerek motosiklet sektörü yetkililerinde gerek ise sürücüler arasında endişe ile karşılandı. Çünkü biraz sonra açıklanacağı gibi fiyatlar ciddi şekilde artacak. Alım gücünün düştüğü bu günlerde böyle bir artışın sektöre iyi gelmeyeceği kesin. Motosikletler için gelen ek vergi bakalım satış rakamlarını nasıl etkileyecek. Bekleyip göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motosikletler için gelen ek vergi daralmayı artıracak

MOTED Başkanı Başarı Erbaş gelen son vergi artışıyla ile fiyat artışları ve son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre;

“250 cc altındaki bir motosikletin fiyatına önce ilave gümrük vergisi yüzde 30, o rakama yüzde 8 ÖTV ve bu toplama yüzde 18 KDV ekleniyor. Toplamda yüzde  56 oranında vergi tüketiciye yansıyor. Yani vergiler hariç 5.000 TL fiyatı olan bir motosiklet tüm vergiler eklendiğinde 8.284 TL’ye geliyor. Bu durumda küçük bir motosiklet satın alan tüketiciye 5 bin TL’lik motosiklet almak için 3.284 TL vergi tahakkuk ediyor. Bu oran 250 cc üstü motosikletlerde ise daha ağır. Bilindiği üzere 250 cc üzerindeki motosikletlerde ÖTV yüzde 37 olarak uygulanıyor. Yukarıdaki hesap tekrarlandığında (yüzde 30 Ek Gümrük Vergisi + yüzde 37 ÖTV + Yüzde 18 KDV) vergisiz fiyatı 5.000 TL olan 250 cc üstü bir motosiklet 10.508 TL’ye satın alınabiliyor. Bir motosiklet kendine bir motosiklet develete. Çok değil daha dün sektörün çabuk toparlayacağını ve geçen seneye oranla yüzde 15-25 oranında bir daralma öngörürken, bugün gelen olumsuz haber ile bu beklenti yüzde 35-40’lara kadar gerildi.” denildi.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli bisiklet pazarının iddialı son üyesi: The Babymaker