reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil TOGG

Bakan Varank’tan merakla beklenen yerli otomobil hakkında son bilgiler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dün katıldığı Habertürk’teki bir programda yerli otomobil hakkında son detayları paylaştı. Otomobilin planlandığı gibi tüm süreçlerinin devam ettiğini belirten Varank, söz verildiği gibi 2022 yılının sonunda ilk sevkiyatların gerçekleşeceğini ifade etti.

Fabrikanın inşasının devam ettiğini dile getiren Varank, makinelerin siparişlerinin de yapıldığını söyledi. Elektrikli otomobillerdeki en önemli hususun pil olduğunu dile getiren Varank, ilk etapta pilin yerli olmayacağını belirtti. Pil konusu için uluslararası bir anlaşma yapacaklarını vurgulayan Varank, ilerleyen yıllarda pilin Türkiye’de de üretebileceğini açıkladı. 2022 yılının sonunda piyasaya sürüldüğünde otomobilin yüzde 50’nin üzerinde yerli olacağını söyleyen Varank, ilerleyen yıllarda yerlilik oranını yüzde 65’in üzerine çıkaracaklarını da belirtti. Varank, daha önceki açıklamalarda olduğu gibi otomobilin satış fiyatının C sınıfındaki SUV’lerle rekabet edecek düzeyde olacağını yineledi.

Yerli otomobil TOGG nasıl bir performans sunacak?

200 beygir günden alacağı açıklanan yerli otomobilin saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşılacağı belirtiliyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği konuşuluyor. Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim.

8 yıl pil garantisi sunacak otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Otomobilin isminin ise önümüzdeki aylarda gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu