reklamı kapat

POPÜLER

yerli-otomobil

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan yerli otomobil hakkında önemli açıklamalar

Yerli otomobille ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan açıklama geldi. Yerli otomobil hakkında ilgili anket gerçekleştirdiklerini belirten Mustafa Varank, yapılan anketlerin sonuçlarında yerli otomobili almak isteyenlerin yüzde 89’luk kısmı oluşturduğunu belirtti.

Türkiye otomobilinin bir dünya markası olabileceğine inanma oranının yüzde 90 olduğunu söyleyen Varank, marka için detaylı çalışmaların sürdüğünü ve markanın TOGG olmayacağını söyledi. Bu sene içerisinde markayı belirleyeceklerini dile getiren Varank, aracın kendisinin Türk baharatı, ve Türk bıyığı yansımaları olduğunu ifade etti. Yerli otomobilde Lale ve Selçuklu motiflerinin olduğunu dile getiren Varank, bu yıl otomobilin ismini açıklayacaklarını ifade etti ve  2022’de de araçların banttan çıkacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Varank sözlerine şu şekilde devam etti;

Vatandaşlarımızın yüzde 95,4’ü bu araçları görmüş, Türkiye’nin Otomobili’nden haberdar olmuşlar. Projeyi destekleme oranı yüzde 97,6. Tasarımların beğenilmesini vatandaşlarımıza sormuşlar, oranı yüzde 98. Ve bu aracı satın almak isteyenlerin oranı da yüzde 89.

Burada katılımcıların yüzde 50’sinin aracı var. Aracı olmayanların satın alma isteği yüzde 96,2.

Türkiye’nin Otomobili’nin dünya markası olabileceğine inanma oranı yüzde 90. Bunlar müthiş rakamlar. Türkiye genelinde 1500 denek üzerinde yapılan araştırma. Yakında diğer rakamları da paylaşacaklar.

Yerli otomobil için ön ödeme marka lansmanı sonrası yapılacak

Cumhurbaşkanımızın verdiği önsiparişin manevi desteği çok yüksek. Baş edemeyeceğimiz kadar telefon, mesaj alıyoruz. Hem aracı almak isteyenler, hem bayilik isteyenler… Şu an itibariyle ön ödeme alınarak sipariş kaydı yapılmıyor, biz her ne kadar bizi arayanları kayıt altına alsak da… Bu gerçekten hem halkımızın sahiplenmesi açısından hem de finansmanda kolaylık getirmesi açısından önemli bir olay. Bu konuda TOGG kararını kamuoyuyla paylaşacak. Şu aşamada para ödenerek ön sipariş uygulaması başlamış değil. TOGG için ön ödeme marka lansmanı sonrası yapılacak.

Yerli otomobil, iki farklı elektrik motor seçeneğiyle geliyor

Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden SUV aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu belirtelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Yerli otomobilde benzinli ve dizel araçlardaki gibi mekanizmalar olmadığı için bakım maliyetinin düşük olacağını söylemek mümkün. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak.

İlgili video

Yerli otomobilin tanıtım videosu