reklamı kapat

POPÜLER

milli-uçak

Yerli otomobilin ardından şimdi de milli uçak yolda

Yerli otomobilin tanıtılmasının ardından şimdi de yerli uçak haberi gündeme düştü. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) genel müdürü Temel Kotil, milli uçak hakkında detaylar paylaştı.

Temel Kotil tesisin milli uçak için yapılabilirliği tamamlamış durumda olduğunu söyledi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şirketin ana yüklenici olduğu uçak ve helikopter projelerini gerçekleştirebilmek için nitelikli iş gücüne ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bu ihtiyacı karşılamak için 3 yılda 2 bin 500 mühendis aldıklarını dile getiren Kotil, “Bunun yanında yazılımlara, bilgisayarlara, güçlü bir teknolojiye ihtiyacınız var. Türkiye’deki 2 büyük makine bizde. Her birinde 10 bin çekirdek var.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli uçak siparişlerinin vaktinde yetişebilmesi için modern tesislere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kotil, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yapımı süren ve Milli Muharip Uçak’ın (MMU) kompozitinin üretileceği tesis, bunun da ötesinde Airbus ve Boeing’in işleriyle dolu. Burası 95 bin metrekare. Dünyada tek çatı altındaki 4 büyükten bir tanesi. Son yapıldığı için de en modern ve iyisi olacak. MMU için yaptığımız yıldırım testi alanı, rüzgar tünelleri var. Tesis, laboratuvar, test imkanı, bilgisayar, yazılım, mühendis olmadan hiçbir şey olmaz. TUSAŞ yapabilirliği tamamlamış durumda. F35’in orta gövdesini yapıyoruz. Bu yeterince kritik bir parça. Yapabilirlik konusunda sorunumuz yok. Tasarlayıp, test edip, uçurmak gerekiyor. Modern binaları onun için görüyorsunuz.”

İlgili video

Yerli otomobilin tanıtım videosu