reklamı kapat

POPÜLER

tusas

Türkiye’de uçak ve helikopter üretimi için dev tesis

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), dev tesis kurmaya hazırlanıyor. TUSAŞ, Türkiye’nin en büyük, dünyanın tek çatı altındaki 4’üncü büyük kompozit üretim tesisini kuracağını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre tesis, TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki merkez yerleşkesinde 181 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek. Tesisin 95 bin metrekare kapalı alana sahip olacağı ifade ediliyor. Tesiste, yüksek teknoloji, kalite ve verimlilikte üretim yapılacağı söyleniyor. Tesiste bununla birlikte uçak ve helikopter gibi hava araçlarının yapısal parçalarının üretileceği belirtiliyor. Tesisin dünyadaki hava yapısalları kompozit ihtiyacının yüzde 2’sini karşılayacağını söyleyebiliriz.
TUSAŞ’ın kompozit tesisini akıllı dijital fabrika olarak hayata geçireceği dile getiriliyor. Tesisteki otonom araçların robotların ve makinelerin birbiriyle sürekli iletişim halinde olacağını da belirtmekte yarar var.

Tesiste, gelişmiş kesim ve ölçüm sistemleri kullanılacak. Üretilen parçalar ultrasonik ve x-ray sistemli tahribatsız muayene yöntemleriyle kalite kontrol süreçlerinden geçirilecek ve bunların montajı yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TUSAŞ hakkında bilgi

Şirket dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’e ve askeri nakliye uçağı Airbus A400M’ye parça üretmektedir. Ayrıca şirket 2013 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren Airbus A350’ye kanatçık üretmeye başlamıştır. Türk Havacılığının en gelişmiş parçalarından biri olan TUSAŞ, aynı zamanda sektörün lokomotifi konumundadır. Türkiye’nin aviyonik entegrasyon merkezi konumundaki TUSAŞ, bu alandaki rekabet gücünü her geçen gün arttırmaktadır. TUSAŞ’ın görüşü; her tür hava ve uzay aracının tasarım, üretim ve desteğini sağlayacak kabiliyete ulaşarak dünya markası olmaktır.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?