reklamı kapat

POPÜLER

Gökbey

Yerli helikopter Gökbey hakkında önemli gelişme

Yerli helikopter Gökbey ile ilgili detaylar yaklaşık 2 yıl önce ortaya çıkmıştı. Bizim de size detaylarını aktardığımız helikopterle ilgili yeni bir haber geldi.

Türk savunma sanayisi bünyesinde yürütülecek ‘Kartal Projesi‘yle helikopter pallerinin üretiminde kullanılan malzemelerin tedarikinde dışa bağımlılığın ortadan kalkacağı açıklandı. Kartal Projesi’nde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ana yüklenici, KORDSA ise ana alt yüklenici olarak yer alıyor. Projeyle Gökbey platformuna ait helikopter pallerinin üretiminde kullanılan, halihazırda Türkiye’de üretilmeyen, ihracat lisansına tabi epoksi reçine emdirilmiş cam elyaf ve karbon elyaf takviyeli prepreg malzemelerin geliştirilmesi, üretilmesi, doğrulama ve kabul testlerinin yapılması hedefleniyor. Geliştirilen prepreg malzemeler ilgili helikopter ana rotor pal ve pal bağlantı çenesi yapılarına uygulanarak tasarım doğrulama süreci tamamlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gökbey hakkında bilgi

Helikopterin, üstün performansı ve geniş görev yelpazesi sayesinde, yurt içi ihtiyaçları karşılamasının yanı sıra uluslararası pazarlarda da yer alması hedefleniyor. Askeri ve sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen helikopter ile personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtarma görevleri icra edilebilecek.

Programın ana yüklenicisi TUSAŞ’ın helikopterin gövdesini, rotor sistemini ve güç aktarma sistemini tasarlayarak ürettiği belirtiliyor. Özgün helikoptere yerli motor geliştirilmesine yönelik çalışmaların da yoğun şekilde sürdüğü ifade ediliyor. Motor geliştirme projesinde, sistemin kalbini oluşturan çekirdek motorun ön prototip imalatının tamamlandığı söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu