reklamı kapat

POPÜLER

yerli-otomobil

Bakan Dönmez’den yerli otomobil öngörüsü

Yerli otomobille ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Türkiye’de bir ilk olacak projeyi açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şimdi de yerli otomobil hakkında bir öngörü paylaştı.

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez: “Yerli elektrikli otomobillerle birlikte 2030’da Türkiye’de 1 milyonun üzerinde elektrikli otomobil olacağını öngörüyoruz” açıklamasında bulundu.

1 milyon adet elektrikli araç şarj noktasının dağıtım şebekesine etkilerini değerlendirip, bunları hayata geçirmeyi arzu ediyoruz diyen Dönmez, “AA Kahire ofisine düzenlenen baskını şiddetle kınıyorum. Geçmiş olsun diliyorum.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil hakkında bilinmesi gerekenler

Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden SUV aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu belirtelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Yerli otomobilde benzinli ve dizel araçlardaki gibi mekanizmalar olmadığı için bakım maliyetinin düşük olacağını söylemek mümkün. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli otomobili 2022 yılında yollarda görmeye başlayacağız.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu