reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Enerji Bakanı’ndan şaşırtan açıklama; Bor otomobillerde kullanılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’de oldukça fazla bulunan bor madeninin otomobillerde kullanılması konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Uluslararası Bor Sempozyumu’nun (BORON 2019) açılışında yaptığı konuşmada madenin önemi ve kullanım alanları hakkında konuştu. Türkiye’nin dünya rezervinin yüzde 73‘üne sahip olduğunu ifade eden Dönmez, borun 250’den fazla alanda kullanıldığına da dikkat çekti. Dönmezin açıklamasında en çok ilgi çeken kısımlardan biri ise elektrikli otomobiller ile ilgili oldu. Yerli otomobil merakının git gide arttığı şu günlerde akıllara yerli otomobilde bor mu kullanılacak sorusunu geldi. Bakan konu hakkında; “Yüksek teknoloji açısından hayati önem taşıyan elektrikli araçlar için menzil artırmaya ve uçuş süresini artırmaya yönelik bor temelli yerli yakıt pili sistemlerini de üretme noktasında belli bir noktaya geldik.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhurbaşkanı açıklama yapmıştı

Tayyip Erdoğan, “Her türlü desteği, teşviği vermemize rağmen işi hafiften alıyorlar. İstediğim şey belli. Bizi oyalamasınlar. Yoksa başka arayışlar içine girme zorunda kalacağız. Biz bir an önce adımı atacağız. Gerekirse yurtdışından yatırımcılar bulacağız, Türkiye’den de ortak yatırımcılar vereceğiz. Burada hayata geçirmenin adımlarını atacağız. Onların ilmini alacağız, mesaimize de son sürat vereceğiz. Bizde altyapı var. Türkiye’de üretilenlerin birçoğu yüzde 80’i yüzde 90’ı yerli. Tüm mesele bu ülkenin evlatlarının millilik, yerlilik meselesidir. Ciddi manada inanmak meselesidir. Biraz gevşeme var. Şu seçimlerin ardından bunları masaya yatıracağız. 5 önemli firma imzaları attı. İmzayı attınız, başlayacaksınız. Ya başlayacaksınız ya başlayacaksınız. Başlamazsanız hesaplaşacağız.” demişti.

İlginizi çekebilir

Lüksün elektrikli hali! İşte karşınızda Aston Martin Rapide E