reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için hareketli günler; şarj istasyonları yolda

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil cephesinin kullanacağı şarj istasyonları hakkında önemli bir gelişme yaşandı.

Yerli otomobil için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen temel atma töreninin arından bu kez ise aracın kullanacağı şarj istasyonları hakkında bazı gelişmeler yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katıldığı toplantı ile yerli otomobilin kullanacağı şarj istasyonlarına ait alt yapı ve teknik planlama yapıldı. Yaklaşık 250 bin şarj noktası kurulma hedefinin duyurulması da büyük ilgi çekti.

Yerli otomobil yerli şarj istasyonu kullanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “2030 yılına geldiğimizde 1 ila 2,5 milyon elektrikli aracın yollarda olacağını öngörüyoruz. Bu araçlar için her 10 araca 1 şarj noktası olacak şekilde şarj noktası planlaması yapıyoruz. Böylece yaklaşık 250 bin adet kamuya açık şarj noktası oluşturacağız. Dünyada dijitalleşmenin artmasıyla elektriğin önemi daha da artıyor. Akıllı sistemler, yapay zekâ ve depolama gibi teknolojilerle enerjide ciddi bir değişim yaşıyoruz.

Bugün elektriği sadece klasik anlamda tüketici dediğimiz kişi ya da kurumlar tüketmiyor. Tüketici kavramı insan yerine artık nesneleri ve nesnelerin interneti tabanlı bir enerji talebini de oyuncu yapıyor. Günümüzün oyuncuları artık TOGG örneğinde de olduğu gibi cansız nesneler ve yapay zekâ yazılımları da olabiliyor. TOGG’un her türlü yapay zeka temelli teknolojiyle eşleşecek ve onları yönlendirecek olması bunun en güzel örneklerinden birisi.” ifadelerine yer verdi. Yerli otomobil hakkında tüm gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlgili Video