reklamı kapat

POPÜLER

Volvo Polestar 2

Devrimsel uygulama; havayı kirleten araçlar para ödeyecek

Ultra Düşük Emisyon Alanı çalışmasının uygulanmaya başlandığı bölgelerde havayı kirleten araçlar şehir merkezine girmek için para ödeyecek.

Londra Belediyesi, havayı kirleten araçların kent merkezine girmesini kısıtlayacak devrimsel bir uygulama başlattı. Kent sakinleri tarafından da desteklenen yeni projeye göre belirlenen emisyon standartlarının dışında kalan araçlar, şehir merkezine girmek için günlük 12,5 sterlin (yaklaşık 90 TL) ödeyecek. Ancak bu uygulama yerel halk için çok da yeni değil. Çünkü Londra’da özel araçlar halihazırda hafta içi 07.00 ila 18.00 saatlerinde kent merkezine girmek isterlerse yaklaşık 80 lira giriş ücreti ödüyor. Şehir merkezinde oluşan hava kirliliğini azaltmayı ve trafik yoğunluğunu düşürmeyi hedefleyen bu uygulama, çeşitli Avrupa ülkelerine de örnek olmuştu. ULEZ adı verilen bu uygulama kapsamına giren araçlar arasında 2007 öncesine ait motosikletler, 2006 öncesine ait benzinli araçlar, 2015 öncesine ait dizel araçlar bulunuyor. ULEZ uygulaması havayı daha fazla kirleten araçlar için daha da acımasız oluyor. Örneğin Euro 6 standardını karşılamayan otobüsler ile kamyonlar kent merkezine girmek için günlük 100 sterlin ödemesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ULEZ uygulaması çevre için çok önemli

ULEZ uygulaması ile birlikte günde 40 bin aracın kent merkezine girmesinin önüne geçmesi hedefleniyor. Aynı zamanda İngiliz hükumetinin uygulamanın sınırlarını da arttıracağı söyleniyor. 2021’de kentin kuzey ve güney çevre yollarında da bu uygulamaya start verilecek. Belediyenin hedefi ise taktire şayan. Yetkililer 2 yıl içerisinde emisyon salınımını yüzde 45 azaltmak istiyor.

İlginizi çekebilir

Elektrikli otomobillerle dalga geçen Toyota Corolla Hybrid reklamı