reklamı kapat

POPÜLER

Zorunlu trafik sigortası

Egzoz gazı emisyon ölçümü için devrimsel karar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, egzoz emisyonu denetimleri hakkında yürürlüğe koyacakları yeni projelerini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yoğun taşıt sayısının oluşturduğu egzoz gazı kirliliğini en aza indirmek hem de kontrol mekanizmasını kolaylaştırmak için uygulamaya aldıkları yeni sistemlerini tanıttı.  “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi” sayesinde denetimlerin çok daha kolay ve hızlı olacağı söylendi. Bakan aynı zamanda modifiye amaçlı yapılan egzoz değişikliklerine de değindi. Araçların üretimi sırasında araca monte edilen, egzoz gazı kirliliğini ve gürültüyü azaltan sistemlerin araçta bulunması gerektiğine dikkat çekildi. Gerekli düzenlemeler ile hava ve ses kirliliğini azaltan teknolojilerin araçlardan keyfi olarak çıkartılmasının önüne geçilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurum sözlerine şöyle devam etti; “Diğer taraftan araçların ölçümlerini teknik usul ve esaslara uygun yapmayan istasyon sahipleri ve personeli için ağır yaptırımlar getirilmiş olup, istasyonun kapatılması ve personelin başka bir istasyonda çalışmasının engellenmesi yanında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca yetkisi olmadığı halde ölçüm yapanlar, sahtecilik gibi uygulama yapanlar için de diğer yasalardaki yaptırımlara ilave olarak idari para cezası uygulanacak.”

Egzoz gazı emisyon ölçümü daha iyi hale geliyor

Kurum emisyon değerleri ölçümleri ile ilgili de çarpıcı saçıklamalar yaptı. Bakan; “Bundan sonrası için egzoz denetimlerinde seyir halindeki tüm araçların durdurulması yerine sadece ölçüm yaptırmayanların tespitine yönelik uygulama, bu yıl pilot olarak Ankara’da gerçekleşecek. Böylece il müdürlüğüne ait egzoz gazı emisyon ölçüm aracına monte edilen sistemle, entegre ‘Plaka Tanıma Sistemi kurulacak. Tutanakların doğrudan sistemden elektronik ortamdan alınması sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir

Gerçek bir otomobil fiyatına; işte Amalgam imzalı yeni McLaren Senna modeli!