reklamı kapat

POPÜLER

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi devreye giriyor; işte detaylar

Tüm sürücüleri ilgilendiren yeni “Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi” 2021 yılında devreye giriyor. İşte yeni dönemde hakkında öne çıkan detaylar.

Egzoz muayenesi uzun süredir uygulanan ve hava kirliliğini düşürmek amacı ile çalıştırılan bir sistem. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuyu oldukça ciddiye alıyor diyebiliriz. Nüfusun ve araç sayısının artması ile artan hava kirliliği bu kontrollerin önemini daha da arttırıyor. Bilindiği üzere üç yaşını geçen her otomobil periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulmakta. Sistem yakında çok daha pratik bir denetleme yöntemine geçmeye hazırlanıyor. Buna göre trafikteki araçların plakaları otomatik okunarak hangi aracın muayenesinin olmadığı anında anlaşılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Daire Başkanı Barış Ecevit, “Yapmış olduğumuz denetimler sırasında, EGEDES sisteminde cihaz üzerindeki plaka tanıma sistemi aracın plakasını okuyor. Bakanlığımızla internet üzerinden bağlantıya geçip, aracın geçerli egzoz emisyon ölçümü olup olmadığını kontrol ediyor ve birkaç saniye içerisinde araç görüntüsüyle kaydedip sisteme raporluyor. Bu şekilde trafiği aksatmadan çok daha fazla sayıda egzoz emisyon denetimi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi ses getirdi

Çevre mevzuatının kapsamının genişliği, denetlenmesi gereken tesisin fazla olması ve egzoz emisyon ölçümü yaptırma yükümlülüğü bulunan yaklaşık 18.5 milyon araç olduğunu dikkate aldığımızda, bu denetimlerin daha etkin bir şekilde yapılabilmesi için bu işlemlerin dijital ortamda yapıldığı, sürekli raporlandığı ve kaydedildiği bir sisteme geçilme gereği duyuldu. Bu sistemi şu anda aktif olarak kullanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 yılı için egzoz emisyon ölçüm bedeli 80 lira. Ancak bu emisyon ölçümünün yapılmaması taktirde çevre kanunu kapsamında uygulanacak idari yaptırım kararı bin 895 lira. 2020 yılında yapılan denetimlerde egzoz ile ilgili 6 milyon lira ceza uygulandı.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Bu da temiz geleceğin bir parçası elektrikli otomobil