reklamı kapat

POPÜLER

Zorunlu trafik sigortası

Sürücülere uyarı; Türkiye’de emisyon düzenlenmesi ertelendi

Resmi gazetede yayınlanan bir karar ile otomobil ve hafif ticari araç sürücülerini ilgilendiren emisyon düzenlemesi ertelendi. Peki yeni tarih ne oldu?

Hava kirliliği, Avrupa Birliği’nin en çok önem verdiği konuların başında geliyor. Buna göre birlikte yer alan ülkeler, gelecek çalışmalarını ve yatırımlarını bu çerçeve altında yapıyor. Havaya salınan zehirli gazların azaltılması son yıllarda en çok üzerinde durulan konulardan biri. Bildiğiniz gibi içten yanmalı motorlar ile çalışan otomobiller de bahsedilen zehirli gazların üretiminde büyük pay sahibi. Artan nüfus ile doğru ortalı olarak sayıları milyonları bulan araçlar nedeni ile atmosfere dağılan gazlar son yıllarda oldukça arttı. Avrupa Birliği, bu artışı durdurmak için uzun süredir bazı sınırlandırmalar yapıyor. Bu sınırlandırmaların başında hem aday hem kendi içindeki ülkelerde bulunan araçların egzoz değerlerine düzenleme geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emisyon düzenlenmesine kısa erteleme

Türkiye’de bu düzenlemelere bir fiil olarak katılmıştı. Bildiğiniz gibi ülkemizde otomobillere belirli aralıklar ile egzoz gazı ölçümü yapılıyor. Bu değerlerin limitlerine göre trafiğe çıkış izni alabiliyorsunuz. Bu yasaya 1 Eylül itibari ile bir düzenleme gelmesi bekleniyordu. Ancak resmi kaynakların açıklamalarına göre bu düzenleme 1 Ekim’e ertelendi. Düzenlemenin ardından emisyon değerleri  otomobiller için 6b’den 6d-TEMP’e, hafif ticarilerde ise 6b’den 6c’ye inmiş olacak. Buna göre tüm üreticiler bu değerlere uymak zorunda kalacak. Ülkemiz havası için oldukça güzel bir haber.

İlgilinizi çekebilir

Volvo S60 üretim bandı