reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

İngilizler yasta; Toyota üretimi durduracak!

Japon otomobil üreticisi Toyota, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğin’den ayrılma girişiminin ardından üzen bir gelişme ile karşımızda.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliğin’de çalkantılı günler yaşanmıştı. Birliğin önemini yitirdiğini söyleyen Birleşik Krallık, ayrılma kararı almıştı. Bu karar yaşan halk kadar şirketleri de büyük ölçüde etkiliyor. Sınır çizgileri ve ekstra vergi yasaları gibi durumlardan muaf olan üreticiler İngiltere’de rahatça üretim yapabiliyordu. Ancak ülkenin AB’den çıkması ile beraber bu durum değişecek gibi duruyor. Çünkü ada ülkesi üreticiler için artık bir cazibe merkezi değil. Otomotiv sektörü de bu durumdan ilk etkilenenlerden biri oldu. Japon otomobil üreticisi Toyota, 1 Kasım’da İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda üretimi kısmen durduracağını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota sözcüsünden Brexit açıklaması

Bu çarpıcı açıklamalar markanın sözcüsü tarafından yapıldı. Brexit hakkında konuşan sözcü ayrılmanın ardından ilk gün üretimi durduracaklarını, ardından ise pazar ve salı günleri üretime devam edeceklerini söyledi. Toyota’nın da süreç ve etkileri konusunda kesin bir düşüncesi olmadığı aşikar, öyle ki sözcü açıklamaları sırasında “Önümüzdeki sürecin gidişatı hakkında bir öngörümüz olmadığı için süreci ileri tarihe erteleyerek nelerle karşılaşacağımızı göreceğiz” demişti. Buradan da anlayacağımız gibi marka adımlarını yavaş ve sağlam atmaya çalışıyor. Sonuç olarak kısmen üretimini durduran markanın ileride Birleşik Krallık’tan tamamen çekilip çekilmeyeceği bilinmiyor. Böyle bir olası durumda ülkemizde bulunan Toyota fabrikasının öneminin artacağını düşünüyoruz. Bekleyip göreceğiz.

İlginizi çekebilir

2019 RAV4 çarpışma testi sonuçlarıyla karşımızda