reklamı kapat

POPÜLER

Toyota C-HR Hybrid

Şaşırtan Japon koalisyonu; Toyota ve Suzuki güçlerini birleştiriyor

Japon otomobil üreticileri Toyota ve Suzuki, çağın gerekliliklerinden biri haline gelen “ortalıklık” fikrini gerçeğe dönüştürüyor.

Globalleşen dünya düzeninde markalar kendi başlarına kalmaktan çekiniyor. Maliyetleri düşürme çabası ile başlayan ortalık serüvenleri, birlikte çalışma yapan her marka için karlı bir durum halini alıyor. Otomotiv endüstrisi de bu tarz ortalıklara sık sık sahne oluyor. Gelen en son birliktelik haberi ise Japonya’dan geldi. Buna göre, Toyota ve Suzuki sermaye ortaklığına girmeye hazırlanıyor. İki marka için de bu birliktelik çok da yeni bir karar değil. Japon üreticiler 2016 yılında da bir birliktelik üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı. Suzuki cephesi Toyota’ya göre daha uygun fiyatlı otomobiller nedeni ile yakın gelecek teknolojilere adapte olmakta zorlanıyordu. Elektrikli motorlar ve otonom sürüş teknolojileri gibi başlıkların sadece araştırma maliyetleri bile çok yüksek. Bu birliktelik sayesinde teknoloji paylaşımı yapılarak maliyetlerin düşürülmesi  hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota ve Suzuki birlikteliği yeni değil

Toyota ve Suzuki ayrıca Hindistan pazarı özelinde hibrit modeller geliştirecek. Bu modellerden ikisi, Suzuki’nin Hindistan’da sattığı Ciaz ve Ertiga modellerini baz alacak. Ortaklıkla birlikte dört yeni modelde Afrika pazarı için geliştirilecek. Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Yeni anlaşma sonucunda hibrit teknolojimizin sadece Avrupa ve Japonya değil, çok daha geniş bir yelpazede kullanılacağını düşünüyoruz,” diyor ve ekliyor: “Günümüzde otomotiv sektöründe yüz yılda bir yaşanabilecek ciddi bir değişim sürecindeyiz. Suzuki ile yaptığımız anlaşma ile karşılıklı olarak işlerimizi büyütmek, bu dönemde ayakta kalabilmemiz için çok önemli bir hamle olacak.” şeklinde konuştu.

Suzuki Yönetim Kurulu Başkanı Osamu Suzuki ise konuyla ilgili şu yorumu yapıyor; “Avrupa ve Afrika’yı da içerecek kapsamda global bir anlaşma yapmak bizi onore ediyor. Ayrıca teknolojilerini kullanımımıza açtıkları için Toyota’ya teşekkürü bir borç biliriz.” Bu sözleden anlayabileceğiniz gibi markaların birlikteliği yeni olmamakla beraber ileride daha da çeşitlenebilir.

İlginizi çekebilir

2019 RAV4 çarpışma testi sonuçlarıyla karşımızda