reklamı kapat

POPÜLER

Oyak Renault

Türkiye’nin otomotiv ihracıtını sırtlayan ilimizden büyük başarı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden elde edilen bilgilere göre otomotiv sektöründe ihracatı büyük oranda arttıran ilimizden güzel bir başarı geldi.

Türkiye’nin en önemli ihracat ve otomotiv üretim merkezlerinden biri olan Sakarya, yaz aylarında büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Toplam ihracat miktarlarına baktığımızda İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara ve Gaziantep’in ardından kendine 7. sırada yer bulan Sakarya, gözünü daha da yükseklere dikmiş gibi duruyor. Haziran ayında 331, temmuz ayında ise 511 milyon dolarlık ihracat miktarıyla göz dolduran il, bu ay ise yüzde 54’lük bir artış yaşadı. Toyota, TürkTraktör ve Otokar gibi büyük firmaların üretim yaptığı ilimizden, 7 ayda toplam 150 milyon dolardan fazla satış yapıldığı aktarılıyor. İhracatının neredeyse tamamı otomotiv sektörü üzerinden yapan Sakarya, üretimini ve satışını arttırarak Türkiye’nin ilk üçüne girmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv sektörü için faizler düşecek mi?

Sektörün yaz aylarında da kan kaybetmeye devam etmesinin ardından faizler konusunda bir beklenti oluşmuştu. Murat Şahsuvaroğlu, faizlerin düşmesinin önemini açıklayan bir dizi açıklama yapmıştı. Buna göre: “Otomotiv sektörü yatırımlarını karşılayacak satışlar minimum 750-800 bin adetler aralığındadır. Bunun altındaki pazar rakamları şirketlerin kapanmasına, yerli sermayenin tükenmesi ve istihdamda yoğun kayıpların yaşanmasına neden olabilir. Bugün araç satışları maalesef bu rakamların altında seyretmektedir. Bunun sebeplerinden biri de kredilerde yaşanan sorunlardır. Yılın ilk çeyreğinde taşıt kredilerindeki faiz oranları aylık 3 puana yükselmişti hatta faiz oranları en üst seviyelere çıktığında aylık % 3,10’ları görmüştük. Geçmiş dönemlere baktığımızda aylık taşıt kredisi faizlerinin % 1 mertebesinde olduğu dönemlerde pazarın sürekli büyüdüğünü gördük, bu oran % 1,5-1,7’lere çıktığında ise her zaman pazar düşüşe geçmişti. Bugün hala %1,5’ların üstündeyiz dolayısıyla pazarın yukarı yönlü hareketini beklemek de çok gerçekçi olmayacaktır. Ancak yılın ilerleyen aylarında faizlerdeki düşüşlerin devam etmesi durumunda ve yukarıda belirttiğim seviyelerde faizlere gelebilirsek yılın son çeyreğinde bugüne göre daha iyi bir performans yakalamamız ihtimal dahilinde olacaktır.” şeklinde konuştu. Konu ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Renault Arkana seri üretime hazır