reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

Otomotiv sektörü için sekiz aylık rapor; düşüş devam ediyor

Otomotiv Sanayii Derneği’nin açıkladığı bilgilere göre, 2019’un ilk sekiz ayına ait otomotiv sektörü verileri alarm veriyor.

14 büyük üyenin çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2019 yılı ocak-ağustos dönemine ait üretim, ihracat adetlerini duyurdu. OSD verilerine göre, yılın ilk sekiz aylık döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalarak 921 bin 187 adet, otomobil üretimi de düşüş yaşayarak 610 bin 222 adet oldu. İhracat konusunda ülkemizin öncülerinden olan sektör düşünü burada da sürdürdü. Geçen yılın aynı ayına göre otomotiv ihracatı yüzde 6 azaldı. 8 aylık dilimde toplam ihracat 806 bin 666 adet, otomobil ihracatı ise 526 bin 496 adet olarak kayıtlara geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv sektörü dünya genelinde durgun

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün sektördeki daralmanın dünya genelinde olduğuna dikkat çekti. Yenigün; “Dünyanın en önemli pazarlarına baktığımızda bu daralmanın etkilerini rakamsal olarak görebiliyoruz. Örneğin ortalama 28 milyonluk bir pazar olan Çin, ilk 7 ayda yüzde 11,4 daraldı. ABD pazarı yerinde saydı. Bizim için en önemli pazar olan AB pazarı ise ilk 6 ayda yüzde 2 daralma gösterdi. Bu kapsamda, ana sanayi ihracatımızın yüzde 85 gibi çok büyük bir bölümünü oluşturan AB pazarında yaşanan mevcut daralma, ihracatımızı olumsuz etkiledi ve ilk 8 ayda Türkiye’nin otomotiv ihracatı yüzde 6 oranında azaldı.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ Coupé