reklamı kapat

POPÜLER

Toyota ve Suzuki’den geleceğe yönelik önemli karar

Japonya’nın iki otomotiv üreticisi Toyota ve Suzuki yeni global ortaklıklarını duyurdu. Anlaşmaya göre iki marka kompakt otomobiller ve hibritler üzerinde birlikte çalışacak.

İki Japon üretici 2017’den beri süregelen görüşmelerin sonucunda global ölçekteki ortaklıklarını duyurdu. Yapılan anlaşmaya göre iki marka hibrit teknolojiler ve kompakt otomobil AR-GE’si konusunda yardımlaşacaklar. Toyota, Suzuki’ye elektrifikasyon alanındaki teknolojilerini sunacak; Suzuki ise “kompakt otomobiller için geliştirdiği teknoloji gücünü” Toyota’nın kullanımına açacak.

Yani biraz daha açık konuşmak gerekirse; Toyota, Avrupa pazarı için Suzuki’ye RAV4 ve Corolla Wagon tabanlı iki hibrit otomobil geliştirecek. Bunun yanında hibrit güç ünitelerini Suzuki’nin kullanımına da açacak. Bunun karşılığında Suzuki ise kompakt ve küçük otomobillerde görev yapacak yeni motorlarını Toyota’nın kullanımına açacak. Bu motorlar Toyota’nın Polonya’daki fabrikasında üretilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Afrika ve Hindistan’a özel modeller

Toyota ve Suzuki ayrıca Hindistan pazarı özelinde hibrit modeller geliştirecek. Bu modellerden ikisi, Suzuki’nin Hindistan’da sattığı Ciaz ve Ertiga modellerini baz alacak. Ortaklıkla birlikte dört yeni model de Afrika pazarı için geliştirilecek.

Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Yeni anlaşma sonucunda hibrit teknolojimizin sadece Avrupa ve Japonya değil, çok daha geniş bir yelpazede kullanılacağını düşünüyoruz,” diyor ve ekliyor: “Günümüzde otomotiv sektöründe yüz yılda bir yaşanabilecek ciddi bir değişim sürecindeyiz. Suzuki ile yaptığımız anlaşma ile karşılıklı olarak işlerimizi büyütmek, bu dönemde ayakta kalabilmemiz için çok önemli bir hamle olacak.”

Suzuki Yönetim Kurulu Başkanı Osamu Suzuki ise konuyla ilgili şu yorumu yapıyor; “Avrupa ve Afrika’yı da içerecek kapsamda global bir anlaşma yapmak bizi onore ediyor. Ayrıca teknolojilerini kullanımımıza açtıkları için Toyota’ya teşekkürü bir borç biliriz.”

İlginizi Çekebilir

Yeni Corolla Hybrid