reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Toyota bZ4X

Toyota’nın ilk seri üretim elektrikli aracı olacak bZ4X için yurt dışı fiyatları göründü

Elektrik rekabetinde dikkat çeken özellikleriyle ayrışmaya çalışacak olan Toyota bZ4X, Avrupa versiyonu sonrası fiyatlarıyla da gündeme gelmeye başladı.

Amerika sonrası geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de satışa sunulacak Avrupa versiyonuyla karşımıza çıkan Toyota bZ4X için nihayet fiyatlar da görünmeye başladı. Japon üreticinin kendisinden uzun zamandır beklenen elektrik atılımındaki ilk oyuncusu olacak SUV modeli 2022 model yılıyla birlikte maceraya başlayacak. Birleşik Krallık üzerinden donanım seçenekleri ve fiyatları radarımıza takılan bZ4X, pazarda Pure, Motion, Vision ve sınırlı üretim Premiere Edition olmak üzere dört farklı donanıma sahip olacak. Altyapı olarak ise Avrupa’da iki farklı seçeneği olan bZ4X için baz versiyonda 45.750 sterlinlik başlangıç fiyatı resmiyet kazandı. Şu aşamada ailenin zirvesinde olacak sınırlı üretimdeki Premiere Edition’da ise rakam 51.550 sterline kadar esneklik gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota bZ4X teknik özellikleri

Toyota cephesi bZ4X’i Avrupa’da iki farklı motor kombinasyonuyla sunmaya hazırlanıyor. Giriş seviyesinde önden çekişli altyapının temelleri üzerine kurulacak olan tek elektrik motorlu versiyonda kullanıcıları 201 beygir güç ve 265 Nm tork değeri bekliyor. Bu kombinasyonla 0’dan 100’e hızlanmasını 8,4 saniyede tamamlayacak olan tek motorlu versiyonda erişilebilecek maksimum sürat değeri ise 160 km/s olacak. Çift elektrik motorlu ve dört tekerlekten çekişli üst versiyoda ise değerler güç bazında 215 beygir, tork bazında ise 336 Nm’ye yükseliyor. Bu yükselişle birlikte bZ4X’in 0-100 verisi 7,7 saniyeye kadar iyileşiyor. Batarya tarafında ise sırasıyla 71,4 kWh ve 72.8 kWh kapasiteli seçenekler karşımızda olacak. Bu bataryalarla gerçekleştirilen WLTP standartlarındaki testler üzerinde giriş seviyesinde 450 kilometrelik menzil mümkün. 150 kW hızlı şarj desteğinin standart olarak sunulduğu ailede bu sayede 30 dakikalık dolumda yüzde 80 dolum seviyesi yakalanabiliyor. Modelle ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Toyota CEO’sundan drift performansı