reklamı kapat

POPÜLER

Toyota bZ4X

Toyota bZ4X; seri üretim öncesi tasarımda devrim mesajları [Video]

Lexus’u akıllara getiren keskin çizgileriyle dikkat çeken Toyota bZ4X, kendinden sonra gelecekler için referans niteliği taşıyor.

Advertisement

Toyota’nın bir süredir ipucu detaylarını göndererek ilgi çekmeyi başardığı gizemli projesi örtülerinden kurtuldu. Hibrit modellerin egemen olduğu ürün gamına saf elektrik gücüyle iniş yapan Toyota bZ4X, seri üretime geçiş öncesinde önemli mesajlar barındırıyor. Ebatsal dinamikleriyle RAV4 sınırlarında seyreden projenin tasarımında kullanılan keskin çizgiler, bizlere grubun premium üyesi Lexus’u anımsatıyor. Önümüzdeki iki yıllık süre içerisinde son kullanıcıya hazır parçalarıyla tekrar karşımıza çıkarılmasını beklediğimiz projenin teknik nitelik bazında herhangi bir detayının paylaşılmaması dikkat çekiyor. Bu noktada bildiğimiz tek şey ise Subaru’nun da kullanacağı e-TNGA platformunun altyapıyı oluşturacak olması.

Toyota

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota bZ4X için masada görünen ilk parçalar

bZ4X projenin dış tasarımındaki dikkat çekici yapı, kokpitte yerini daha sakin ve geleneksel dinamiklere bırakıyor. Direksiyon, dijital sürücü ekranı ve multimedya ekran üçlüsünün yerleşimini düşündüğümüzde seri üretimde büyük oranda korunabilecek bir yapının konumlandırıldığını görebiliyoruz. Vites topuzunun yerini artık vites seçicinin aldığı yeni orta konsol yapısı da artık güncel pek çok otomobilde görmeye alışık olduğumuz bir kullanımı yansıtıyor. bZ4X ile ilgili her şey planlandığı gibi giderse, aracın küresel satışlarının 2022’nin ortalarında başladığını göreceğiz. Üretimi Çin ve Japonya olmak üzere iki ayağa ayrılan modelin son kullanıcıya hazır özelliklerinin ise bu yıl içerisinde netleşmesini bekliyoruz.