reklamı kapat

POPÜLER

Toyota bZ4X

Toyota bZ4X Avrupa pazarına beklentileri aşan menzille geliyor

Markasının elektrik dönüşümündeki yeni dönem temsilcisi Toyota bZ4X, verimliliği artırılmış altyapısıyla menzil tarafında beklentileri karşılama iddiasında.

Toyota’nın “Beyond Zero” felsefesinde yeni bir perdeyi temsil eden elektrikli modeli bZ4X için Avrupa macerası başlamak üzere. Modeli ilk olarak Amerika ve Uzak Doğu merkezli olarak lanse eden marka, bahar döneniyle birlikte Avrupa pazarına da giriş yapıyor. Geçtiğimiz süreçte fiyatları da dahil olmak üzere önemli rakamsal nitelikleriyle ilgili bilgilerini sıkça paylaştığımız Toyota bZ4X için Avrupa macerası öncesi resmi kaynaklardan önemli bilgiler geldi. Sipariş alımları sonrasında ilk sahiplerine yaz döneminde teslim edilecek olan model, gerçekleştirilen entegrasyon çalışmaları sonrası WLTP standartlarında çok daha yüksek bir menzil değeri yakalamış görünüyor. Tek elektrik motorlu kombinasyonuyla 520 kilometreye yaklaşan menzil değeri için çift elektrik motorlu daha performanslı pakette ise rakam 470 kilometre olarak veriliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota bZ4X teknik özellikleri

Motor ve batarya yönetimi tarafında verimliliği artmış şekilde Türkiye ve Avrupa pazarına giriş yapacak olan bZ4X’te 71,4 kWh kapasiteli bir batarya konumlandırılıyor. Kapasite niteliğinde ortalama olmasına karşın 516 kilometreyi bulan bir SUV olacak modelde iki farklı seçenek kullanıcıları bekliyor. Giriş seviyesinde önden çekişli altyapının temelleri üzerine kurulacak olan tek elektrik motorlu versiyonda kullanıcıları 201 beygir güç ve 265 Nm tork değeri bekliyor. Bu kombinasyonla 0’dan 100’e hızlanmasını 8,4 saniyede tamamlayacak olan tek motorlu versiyonda erişilebilecek maksimum sürat değeri ise 160 km/s olacak. Çift elektrik motorlu ve dört tekerlekten çekişli üst versiyoda ise değerler güç bazında 215 beygir, tork bazında ise 336 Nm’ye yükseliyor. Bu yükselişle birlikte bZ4X’in 0-100 verisi 7,7 saniyeye kadar iyileşiyor. bZ4X için baz versiyonda 45.750 sterlinlik başlangıç fiyatı kısa süre önce Birleşik Krallık merkezli olarak resmiyet kazanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR