reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen için olası yeni emisyon davaları yolda

Alman otomotiv devi Volkswagen cephesine açılan emisyon davaları dur durak bilmiyor. Bu sefer ise kötü haber Avrupa Adalet Divanı’ndan geldi.

Volkswagen’in yıllar önce karıştığı emisyon skandalı peşini bırakmıyor. Ciddi tazminatlar ödemek zorunda bırakılan marka finansal darbelerin yanında prestij de kaybetmişti. Son gelişmeler ise markanın hem maddi hem mevi kayıplarına devam edeceğini gösteriyor. Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı son kararlara göre mağdur sürücüler Volkswagen cephesini kendi ülkelerinin yerel mahkemelerinde de dava edebilecek. 27 Avrupa Birliği üyesi ülkede potansiyel yeni davalar ile karşı karşıya olan Alman şirketi, bu güne kadar neredeyse 34 milyar dolar ceza ödedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile. Hatta sonrasında başka otomobil markaları da bu sürece dahil oldu.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg