reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen
Volkswagen coronavirüs

Volkswagen’e emisyon skandalı için 912 milyon dolarlık yeni fatura

Kısa sürede dünya gündeminde ses getiren detaylarda Volkswagen ile emisyon skandalı üzerinden etkilenen araç sahipleri arasında yapılacak ödeme netleşti.

2015 yılına kadar uzanan Volkswagen emisyon skandalı bugün hala etkilerini göstermeye devam ediyor. Süreç içerisinde milyar dolarlara ölçülen yaptırım bedelleri ödeyen grup, maddiyatın ötesinde marka algısı konusunda da ciddi yara aldı. Şu sıralar çevreci ulaşım başlığı altında elektrikli otomobil modelleri ve yatırımlarıyla daha çok konuştuğumuz markanın, temiz bir sayfaya atıf olarak logosunda da modernlik dokunuşu yapıldı. Tüm bu yenilik çalışmalarına rağmen yeni faturaların masaya koyulma aşamaları hala devam ediyor. Bugün ortaya çıkan yeni gelişmeyle birlikte Volkswagen’in araç sahiplerine 912 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul ettiği ortaya çıktı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen, karşı davaları çözüme kavuşturmayı amaçlıyor

Marka tarafından yapılan açıklamanın merkezinde dizel emisyon skandalı sebebiyle araçlarının değerlerinde ciddi kayıplar yaşayanlara yapılacak ödeme karşımıza çıkıyor. Rakamların yüzbinlerle ifade edildiği araç sahiplerine farklı oranlarda ödenecek olan bu değer kaybı masrafları, araçların yüzde 15’e kadar olan kısımlarını kapsıyor. 1.350 eurodan başlayıp 6.300 euroya kadar esneyeceği söylenen geri ödeme miktarlarının halihazırda devam eden bazı davalar için de çözüm olması bekleniyor. Nitekin rakamlara baktığımızda Volkswagen’e sadece Almanya merkezli olarak 260.000 karşı dava açıldığını görüyoruz. Süreç içerisinde Porsche ve Audi gibi grubun premium markalarına da sıçrayan skandal, dizel motorlardaki karbon salınımını normalden daha az göstermek için kullanılan yanıltıcı yazılımın tespit edilmesiyle ortaya çıkmıştı.

İlgili video

Yeni Volkswagen Golf GTI iddialı yeniliklerle geliyor