reklamı kapat

POPÜLER

Audi

Volkswagen’in ardından Audi için de rekor emisyon cezası

Almanya hükümeti bir süre önce Volkswagen’e verdiği cezanın bir benzerini, Audi üzerinde yaptığı araştırmanın ardından yeni boyuta taşıdı.

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşuyor. Son olarak geçtiğimiz haziran ayında Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, şimdi de ailenin premium üyesi Audi üzerinden benzer bir seviyede ceza ile karşı karşıya. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’nin 800 milyon euro ceza ödeyeceğini görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İtiraz edilmeyecek

Aslında son dönemlerin Audi için de çok sakin geçtiğini söylemek çok da kolay değil. Volkswagen’e verilen cezanın hemen ardından, Audi CEO’su Rupertd Stadler‘in göz altına alınmasıyla birlikte günümüze kadar uzanan süreç bugün böylesine büyük bir ceza ile yeni bir aşamaya geçiyor. V6 ve V8 mimarisine sahip dizel motorlar üzerinden yapılan araştırmaların ardından ortaya çıkan skandalla ilgili önemli bir detay da Audi’nin herhangi bir itirazda bulunmayacak olması. Bu da tıpkı Volkswagen’in yaptığı gibi rakamın kabul edilerek temyiz sürecine başvurulmadan ödeneceği anlamına geliyor elbette. Emisyon skandalı kapsamında ilk kez 2015 yılında adını duymaya başladığımız Audi, bundan sonraki süreçte satış ve pazarlama başkanı Abraham Schot’un önderliğinde yoluna devam edecek.