reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Korkulan oldu; Alman hükümetinden Volkswagen için ağır karar

Volkswagen, egzoz gazlarında yaptığı manipülasyon sebebi ile açılan davalarda bir sonucu ulaştı. Yargı, markanın ağır bir bedel ödemesine karar verdi.

Geçtiğimiz yıllarda Alman otomotiv devi Volkswagen’in adını sık sık emisyon skandalı ile duymuştuk. Emisyon gazlarında yaptığı hukuksal yanıltmaların ortaya çıkması sonucu tarafına davalar açan şirket için yeni bir gelişme ortaya çıktı. Yapılan usulsüzlükler sonrası Volkswagen araç sahipleri, sendikalar altında birleşmişti. Kullanıcıların marka tarafına büyük bir tazminat tavası açarak mağduriyetlerini gidermek istemişti. Alman hukuku sonunda kararı verdi. Buna göre kullanıcıların bir prensipte tazminat hak ettiğini duyuruldu. Sürücüler aldıkları otomobilleri Volkswagen’e geri iade edebilecek. Bu sırada sürücülerin aldığı geri ödemeler de araçların kilometresi dikkate alınacak. Davanın diğer mağdur sürücüler için emsal olması da bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile. Hatta sonrasında başka otomobil markaları da bu sürece dahil oldu.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg