reklamı kapat

POPÜLER

volkswagen

Emisyon skandalında yeni gelişme; Volkswagen davası sonuçlandı!

Emisyon davası Alman üreticinin peşini bırakmıyor. Son gelişmelere göre Volkswagen, şirketi hiç mutlu etmeyecek bir karar ile karşı karşıya.

Alman üretici Volkswagen, emisyon değerlerini olduğundan az göstermiş ve bunun ortaya çıkmasıyla bir skandal meydana gelmişti. Son gelişmeler bu sefer Avustralya’dan. Buna göre ülke sınırları içerisinde bulunan kullanıcıların Volkswagen’e açtığı dava sonuçlandı. Alman otomobil devi, mağdurlara bir uzlaşma teklif ederek bu defteri kapatmak istiyor. Mağdur araç sahiplerinin avukatı Julian Schimmel, Sydney’de görülen mahkemede bazı açıklamalar yaptı. Schimmel, Volkswagen’nin mahkeme masrafları dahil 87 milyon dolar tazminat ödemeye hazır olduğunu söyledi. Davacı Alister Dalton, üretici ile bir anlaşmaya vardığını söyleyerek;  “Bence herkes dava sürecinden ve sonuçlarından memnun olmalı.” yorumunu yaptı. Bir diğer emisyon mağduru Robyn Richardson ise “Uzun ve dolambaçlı bir süreçti, rahatladım.”  şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen emisyon skandalı nedir?

Volkswagen kaynaklı olarak baş gösteren ve ilerleyen süreçte grubunun diğer üyelerine de sıçrayan emisyon skandalında cezalar kelimenin tam anlamıyla havada uçuşmuştu. Marka egzozdan çıkan zehirli gazların değerlerini değiştirmişti. Bu sayede zararlı gazların salınımı ile ilgili kurallara uymamasına rağmen testlerden geçmişti. Şirket çaresiz kalıp suçlamaları kabul etmişti. Alman hükümetinden 1 milyar euro gibi astronomik bir ceza alan Volkswagen, tükecilerde de büyük tepki görmüştü. Yine Almanya merkezli olarak yürütülen soruşturma kapsamında, “emisyon kurallarını delmek” suçlaması üzerinden alınan karar sonucunda Audi’ye de 800 milyon euro verilmişti. Görebileceğiniz gibi yıllardır süren davaların hepsi henüz sonuçlanmadı bile..

İlginizi Çekebilir

BMW Concept 4