reklamı kapat

POPÜLER

Audi’nin ardından Porsche de bir emisyon skandalıyla karşı karşıya

06 Haziran 2017

Yerel bir haber kaynağında Audi’nin ardından Porsche’nin de test sürecinde farklı bir yöntemle emisyon değerlerinde hile yaptığı iddia edildi.

Volkswagen ile başlayan ve ardından grup içerisinde derinlik kazanan emisyon skandalıyla ilgili gelişmeler dur durak bilmeden karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son olarak Almanya Ulaştırma Bakanlığı‘ndan resmi olarak yapıldığı ifade edilen açıklamayla Audi’nin 2009 ile 2013 yılları arasında ürettiği yaklaşık 25.000 aracında emisyon değerleri için yazılım kullanıldığı belirtilmiş ve bu araçların 12 Haziran’a kadar geri çağırılması istenmişti. Bu olayın üzerinden daha bir hafta bile geçmeden ortaya çıkan yeni durumda bu kez grubun bir diğer premium üreticisi Porsche bu süreçle karşı karşıya kaldı.

Almayan’nın yerel haber kaynaklarından olan Wirtschaftswoche‘de yer alan haberde Porsche’nin direksiyon hareketleri vasıtasıyla araçlarındaki emisyon değerlerini varolandan düşük göstererek bir usulsüzlük gerçekleştirildiği iddia edildi. Bu haberin hemen ardındansa Porsche cephesinden yanıt gecikmedi. İddiayı kesin bir dille yalanlayan Porsche’den; “Tüm Porsche modelleri için şunu söyleyebiliriz ki söylenildiği gibi direksiyon hareketleri üzerinden emisyon değerlerini düşüren bir yazılım kullanmadık.” açıklaması geldi. Bakanlık cephesinden henüz konuyla ilgili açıklama gelmezken dünyanın en prestijli üreticilerinden olan Porsche’nin bu süreçten nasıl etkileneceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

YORUMLAR