reklamı kapat

POPÜLER

Audi’nin otomatik modellerinde emisyon hilesi

Volkswagen’in yaşadığı küresel emisyon skandalı halkasına grubun diğer üyesi Audi de mi ekleniyor?

Emisyon skandalı diyince artık akla ilk gelen markalardan biri olan Volkswagen için bu sürecin bedeli oldukça pahalıya mal oldu. Volkswagen’in emisyon skandalı yüzünden son üç yılın şampiyonu olan ralli takımını Dünya Ralli Şampiyonası’ndan çekmek zorunda kalması bu halkanın en son ve vahim sonuçlarından bir tanesi. Bu süreçte yaşanan maddi kayıplarla birlikte zedelenen marka imajı da altı çizilmesi gereken etmenlerden biri oldu.

Volkswagen, herkesin bildiği üzere sadece tek başına bir marka değil. Grup dahilinde, üretimine devam eden birçok marka mevcut. Bu markalardan birisi de sizinde bildiğiniz üzere Audi. Geçtiğimiz günlerde Volkswagen grubunun emisyon skandalıyla yaşadığı maddi kaybın, Audi’nin üretim sürecini de yavaşlattığı ve yeni modellerin planlanan tarihten daha geç bir sürede piyasaya sunulmasının beklendiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Bu süreçte herkeste Volkswagen’in yaptığı emisyon hilesinin diğer “masum” markaları etkilediği düşüncesi hakimdi. Lakin Almanya’nın en köklü haber kaynaklarından biri olan Bild’den gelen iddia emisyon skandalında yepyeni bir boyut getirecek gibi gözüküyor.

Bild, Amerika’daki Audi modellerinde yapılan emisyon testleri sırasında, California Hava Kaynakları Merkezi’nin (CARB), Audi’nin emisyon testlerinde gerçek salınımı değerini düşüren bir yazılımı, otomatik vites kutusuna entegre ettiğini iddia etti. Bu yazılımın sadece Amerika’da satılan modellerde olmadığını belirten Bild, Avrupa’da satılan tüm dizel ve benzinli modellerin bu sürece dahil olduğunun altını çizdi. Emisyon skandalını ortaya çıkartan yöntem ise bir hayli ilginç. Standart emisyon testlerinde araçlarda direksiyonun döndürülmediğini bilen yetkililer iddiaya göre çıkış noktasını buradan belirledi. Direksiyonun standart konumda tutulması sırasında emisyon değerleri Audi’nin verdiği değerler ile eşleşirken, direksiyonu 15 derecelik açının üzerinde hareket ettirilmesiyle, açıklanan değerin üzerinde bir karbon salınımına rastlandı. Bild am Sonntag, Audi’nin yazılımı kullanmaya geçtiğimiz Mayıs ayında son verdiğini iddia etti. Audi’nin önümüzdeki süreçte bu iddialara ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

İddiaların kanıtlanması halinde, Volkswagen grubunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?