reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Tüm dikkatler üzerinde; Hyundai debriyaja gerek olmayan manuel şanzımanı duyurdu

Koreli otomotiv devi Hyundai, bir debriyaj gerek olmadan manuel şanzıman seçeneği sunacaklarını duyurarak tüm dikkatleri üzerine çekti.

Manuel şanzımanlı otomobillere olan talep git gide azalıyor. Eski zamanlarda özellikle spor otomobillerde “olmazsa olmaz” olarak adlandırabileceğimiz özelliklerden biri olan manuel şanzımanlar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte ikinci plana atıldı. Artık saniyenin yüzde biri gibi bir insanın ulaşamayacağı zamanlarda vites değiştiren otomatik şanzımanlar revaçta. Peki ya işin keyfi? İşte bu noktada markalar ikiye ayrılıyor. Kimisi manuel vites talebini görmezden gelerek maliyetlerden kaçınırken kimisi ise bu geleneği sürdüreceğini söylüyor. Hyundai de N performans modellerinde manuel vites sunmaya devam edeceklerini açıklayarak sevenlerini mutlu etmişti. Bugün ise verdikleri haber çok daha dikkat çekici.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai, yeni sistemini ilk kez Hindistan’da deneyecek

Hyundai’nin son manuel şanzımanında sizi özgür kılan vites seçenekleri olmasına rağmen bir debriyaj yok. Hyundai India tarafından duyurulan akıllı Manuel Şanzıman Venue adında bir SUV’a takılacak. Gaz ve fren olmak üzere sadece iki pedal sunacak model, 1.0 litrelik T-GDi motoruyla satılacak. Peki sistem nasıl çalışıyor? Hidrolik bir sistemin sensörler ile birlikte çalışmasına dayanan teknoloji sürücünün vites değiştirmesi sırasında şanzımana bir sinyal yolluyor. Biraz önce bahsettiğimiz hidrolik sisteme çok hızlı bir şekilde gelen sinyaller debriyajı ayırarak vites değişimine olanak sağlıyor. Sürücülerin geri dönüşleri de oldukça merak konusu.

İlgili video

Yeni Hyundai i20 karşımızda