reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota’nın elektrikli otomobiller için geliştirdiği manuel vites sistemi test edildi

 - Güncelleme: 31 Ekim 2023 16:53

Dünyanın en önemli otomobil üreticileri arasında yer alan Toyota, elektrikli otomobillerinde de manuel vites sunmak istiyor.

Elektrikli otomobil modelleri yapıları gereği içten yanmalı standart araçlardaki manuel vites sistemlerine sahip değiller. Artık günümüzde birçok içten yanmalı otomobil modelinde de manuel vites yer almıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan sürücüler, sağladığı büyük sürüş kolaylık nedeniyle sadece otomatik vitesli araçları tercih ediyor. Ancak halen manuel vites sevenler bulunuyor, vites değiştirme keyfini elektrik dönüşümünde dahi kaybetmek istemeyenler sık sık şikayette bulunuyor. Bunu gören Toyota, geçtiğimiz yıl elektrikli otomobiller için bir manuel vites teknolojisi geliştirmeye başlamıştı. Bu sistem, sayfanın en altındaki video içerisinde görebileceğiniz tamamen elektrikli bir Lexus UX300e prototipi üzerinde test ediliyor ve bugün yine gündemde yer alıyor. Çünkü Arstechnica’dan bir gazeteci sistemin güncel halini Japonya’da test etti. Bu kapsamda verilen bilgilere göre ilginç altyapının arkasında elektrikli otomobilleri ancak geliştirdiği bu manuel vites sistemi ile sevebildiğini söyleyen Isami Yoichiro yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-Isami Yoichiro tarafından elektrikli araçlar için hazırlanan vites ve pedal sistemi böyle görünüyor-

Bu teknolojinin amacı, içten yanmalı motor ile çalışan manuel vitesli bir aracın getirdiği hissiyatı taklit etmek ve böylece sürüş keyfini ya da başka bir deyişle sürücünün sürüşe olan etkisini artırmak. Bu dijitalleştirilmiş bir manuel vites değişimi sunan sistemde, ilk kalkış dijital bağlantı kullanan debriyaj ile gaz arasındaki klasik denge ile yapılıyor ve test eden kişinin söylediği kadarıyla süreçte stop ettirme” dahi bulunuyor.

Elbette burada her şey elektronik olarak ilerliyor, devir sesi ise sanal olarak üretilerek aracın yerleşik hoparlör sisteminden aktarılıyor. Test edilen araçta devri 7.500’e sabitleyen ve buna ulaşıldığı zaman vites değiştirilmezse gücü kesen şirket, testi gerçekleştiren kişiye zevkli bir elektrikli sürüş deneyimi yaşatmayı başarmış görünüyor.

Bu sistemin gerçek araçlar içerisinde kullanımı için yılın başında yüzde 100 kesin konuşulmasa da 2026 tarihi verilmişti. Hem Toyota hem de Lexus elektrikli araçlar için düşünülen manuel vites sistemi, bazı kişilerin oldukça hoşuna gidebilir, genel olarak aşırı “hissiz” elektrikli araçlara biraz sürüş keyfi katabilir.

Toyota manuel vites planı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası