reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, “Arama” ve “Lens” ile matematik problemlerine yardımcı oluyor

İnternet devi Google, “Arama” ve Lens” altyapıları üzerinden öğrencilerin matematik problemlerine yardımcı oluyor.

Google, “Arama” ve Lens” altyapıları üzerinde yaptığı son güncelleme ile beraber öğrencilerin matematik problemlerini çözmesini kolaylaştırıyor. İlk aşamada İngilizce odaklı getirilen yeni altyapıda, yazılan problemler çözüm aşamalarıyla beraber ayrıntılı şekilde gösteriliyor, yazılı olarak anlatılamayacak problemlere ise Lens altyapısı kapsamında fotoğraf çekilerek çözüm bulunabiliyor. Geometrik soruları bu sayede sisteme rahatlıkla yüklenebiliyor, Google’dan çözüm yolları detaylı şekilde adım adım alınabiliyor. Bu konuda şirket şunları aktarıyor: “Bir matematik problemini çözmeye çalışırken bir sonraki adımın ne olması gerektiğinden tam olarak emin olamamak sinir bozucu olabilir. Artık problemleri Arama’da arattığınızda trigonometri ve kalkülüs gibi konularda daha fazla yardım alabileceksiniz. Adım adım açıklamayı ve çözümü görmek için denkleminizi veya integralinizi arama çubuğuna yazmanız veya Lens ile bir fotoğraf çekmeniz yeterli.” Direkt sonucu vermek yerine çözüm sürecini anlatmasıyla binlerce öğrenciye çok yardımcı olacak firma, ek olarak Arama’ya getirdiği yeni üç boyutlu modellerle yaklaşık 1.000 kadar biyoloji, kimya, fizik, astronomi ve diğer ilgili konular için tanımlar ile genel bilgilendirmeler içeren etkileşimli diyagramlar da sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, geçtiğimiz hafta yapılan resmi duyuru ile öğrendiğimiz kadarıyla “Arama” üzerinden İngilizce eğitimine de başlıyor. Arjantin, Kolombiya, Hindistan (Hintçe), Endonezya, Meksika ve Venezuela’daki Android kullanıcıları, Google Arama üzerinden İngilizce dil yeteneklerini geliştirebiliyor.

Dil pratiğini oyunlaştıran şirket, altyapıda yazılı yanında çok daha önemli olan konuşma pratikleri de sunuyor, kurulan cümlelere göre değişen farklı öneriler ile kişilerin yeni öğrenmeye başladıkları dili zenginleştirmesini hedefliyor.

Konuda, “Google Arama hali hazırda sunduklarıyla dil öğrenme sürecinde olanlar için değerli bir araç. Şimdi ise Android kullanıcıları kişiselleştirilmiş geri bildirimlerle desteklenen yeni bir İngilizce konuşma pratiği deneyimi elde edecekler.” açıklamasını yapan firma, sistemin ileride diğer dillere ve ülkelere açılacağını da belirtiyor, şimdilik bu konuda ekstra detay vermiyor.

Dil öğrenmenin önemine değinen internet devi, resmi blog sayfasında şunları da aktarıyor: “Bir dil öğrenmek kişinin hayatında yeni fırsatlar yaratabilir. İnsanların farklı kültürlerden insanlarla bağlantı kurmasına, dünyayı gezmesine ve kariyerlerini ilerletmesine yardımcı olabilir.

Sadece İngilizceyi dünya çapında 1,5 milyar kişinin öğrenmeye çalıştığı tahmin ediliyor. Yeni bir dilde yeterlilik elde etmek zor ve birçok öğrenci, konuşma pratiği yapma ve bu konuda geri bildirim alma fırsatının olmamasını, öğrenmelerinin önündeki en büyük engel olarak görüyor.”

Google bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli