reklamı kapat

POPÜLER

matematik problemi

Çin’de 5. sınıf öğrencilerine sorulan “imkansız” matematik problemi

Çin’de 5. sınıf öğrencileri için hazırlanan matematik problemi internette viral oldu. Bazı kullanıcılar bu soruyu “imkansız” olarak tanımlarken mantıklı açıklaması olan kullanıcılar da vardı.

Benzer örneklerine denk geldiğimiz problem aslında “imkansız matematik problemi” örneklerinden biri gibi görünüyor. Ancak akılcı bir çözümü de var. Önce sizlerle soruyu paylaşalım. Okulun 5. sınıf öğrencilerine hazırladığı soru şu şekilde: “Eğer bir gemide 26 koyun ve 10 keçi taşınıyorsa, geminin kaptanı kaç yaşındadır?” Bu soruyla beraber sosyal medya da birbirine giriyor elbette. 11 yaşındaki bir çocuğun cevaplayabileceği düşünülen bu sorunun cevabı için büyük tartışmalar sosyal medyada bir anda alev alıyor. Bazı kullanıcılar sorunun hiç mantıklı gelmediğini savunurken, bazıları da çocukların düşünme tarzını açıklaması için yaratıcı bir soru olduğunu düşünüyor. Ancak aralarında cevap için mantıklı çözümler sunan da var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İmkansız matematik probleminin cevabı

Sorunun cevabı için 5. sınıf öğrencisinden düşünmesi istenen yanıt ise şu şekilde: “26 koyun ve 10 keçinin toplam ağırlığı, hayvanların ortalama ağırlığına göre 7.700 kg ediyor. Çin’de 5.000 kg’ın üzerinde kargoya sahip bir gemiyi kullanmak içinse en az 5 yıllık gemi lisansı mecburi. Gemi lisansını almak için gereken minimum yaşın 23 olduğu düşünülünce, kaptanın en az 28 yaşında olması gerekiyor.

Okul ise hazırlanan problemin arkasında. Yayınlanan halka açık açıklamada öğrencilerin bağımsız düşünebilmesi için bu sorunun hazırlandığı belirtiliyor.