reklamı kapat

POPÜLER

Eski model

Eski model araç sahiplerine giriş yasağı getiren Avrupa şehri

2020 yılının ilk günlerinde çevreci haberler art arda geliyor. Buna göre bir şehirde eski model araç sahiplerinin düşük emisyonlu alanlara girmesi yasaklanıyor.

2010’lu yılların sona ermesi ile birlikte hükümetlerin çevre duyarlılığı daha da artmışa benziyor. Çeşitli ülkelerden çevre planları ile ilgili önemli haberler geliyor. Bu haberlerin en güncel olanlarından biri ise İspanya’dan geldi. Barcelona Belediyesi bir süredir üzerine çalıştığı projeyi yeni yıl ile beraber yürürlüğe soktu. Proje ile birlikte eski araçların özellikle şehir merkezinde bulunan çoğu sokağa girişi yasaklanıyor. 2000 yılından eski benzinli araçlar ve 2006 yılından eski dizel araçlar yasağa takılan modeller olacak. Dizel ve benzinli araçların farklı yaşlara göre yasaklanmasının sebebi ise iki tip aracın farklı oranda çevreyi kirletmesi. Karar 60 kilometre karelik düşük emisyon alanını kapsıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski model araç yasağının detayları

İlgili yasak yeni yıl ile birlikte yürürlüğe girdi. Ancak yasaktan haberi olmayanlar için ilk 3 ay boyunca herhangi bir cezai yaptırım uygulanmacak. Bu süre zarfında yasağı çiğneyen sürücülerin fark edilmesi durumunda sadece uyarılacaklar. Nisan 2020 itibari ile yasak tam olarak yürürlüğe girecek. Sabah 7 ile akşam 8 saatleri arasında uygulamada olacak kısıtlamayı çiğnemenin cezai bedeli ise ortalama 125 euro. Belirtilen cezai yaptığım sadece şehir merkezine giriş ile alakalı olarak da kalmayacak. Elektrikli ve hibrit araçlar şehir merkezlerinde yol kenarlarına park edebilirken biraz önce bahsettiğimiz “eski tip” araçlar sadece belirtilen otoparklara park edebilecek.

İlginizi çekebilir

SEAT Tarraco