reklamı kapat

POPÜLER

Fransa tarih verdi; benzinli ve dizel otomobillerin satışı yasaklanıyor

Ülkeler doğayı korumak ve çevreye zarar vermemek için yeni kararlar almayı hızla sürdürüyor. Çevreye verilen zararı azaltmak için atılacak ilk adımlardan biri de tahmin edilebileceği üzere otomobillerle ilgili oluyor.

Araçlar her yıl doğaya çok büyük miktarda zararlı gaz salınımı yapıyor. Bu gazlar çevreye, ozon tabakasına ve dolayısıyla insan sağlığına büyük zararlar veriyor. Elektrikli otomobil gibi alternatif enerjiler kullanan otomobillerin sayısı artsa da fosil yakıt kullanan otomobillerin tamamen yok olması için devletlerin desteğine ihtiyaç duyuluyor. Fransa yaptığı açıklamayla fosil yakıt kullanan araçların yok olacağı tarihi duyurdu. Fransa çevre bakanı Nicolas Hulot, yaptığı açıklamayla birlikte fosil yakıt kullanan araçların satışının 2040 yılından sonra tamamen yasaklanacağını belirtti. Ayrıca açıklama bununla da sınırlı kalmadı. Elektrikli ve hibrit otomobillerin satışının destekleneceği ve tüketicilerin bu otomobilleri almaya teşvik edileceği ifade edildi. Eski otomobiller çevreye zarar verdiği için bu tarihten sonra söz konusu otomobillere ek vergiler getirileceği de söylenenler arasında yer alıyor. Bu da uzun vadede eski otomobillerin tamamen yok olması ve yeni satışlarla birlikte bir süre sonrasında tüm otomobillerin elektrikliye dönmesi anlamına geliyor.

Şu sıralar elektrikli otomobillerle ilgili heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Kısa süre önce Volvo’nun 2019 yılından itibaren tamamen benzinli araç üretimini durduracağını ve hibrit araçlar üretmeye odaklanacağını açıklaması gündeme oturmuştu. Ayrıca Volkswagen’in 2025’te 3 milyon elektrikli otomobil satma hedefi de dikkat çekmişti. Elektrikli ve hibrit otomobillerin sonraki adımının ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

İLGİLİ HABERLER