reklamı kapat

POPÜLER

Fransa hükümetinden yerel otomobil üreticilerine Koronavirüs desteği

Geçtiğimiz günlerde farklı alanlar için ciddi bir destek paketi açıklayan Fransa hükümeti, Koronavirüs etkilerini hisseden otomobil sektörünü de es geçmedi.

Koronavirüs sebebiyle teker teker üretime ara verme kararlarını açıklayan otomobil üreticileri, önümüzdeki 2 haftalık süreci beklemeyle geçirecek. Çalışanlarını ücretli izne yollaran markaların bazı operasyonlarını ise uzaktan çalışma yöntemiyle sürdüreceğini biliyoruz. Kararlarını açıklayan isimlerden olan Fransa merkezli üreticiler için devlet desteğinin de yolda olduğunu görüyoruz. PSA ve Renault gibi ülkenin büyük otomobil üreticileri koronavirüs süreciyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için Fransız hükümetinden destek alacak. Alınan tedbirler arasında 300 milyar avroluk kredi ve vergilerin ertelenmesi gibi önemlim addeler karşımıza çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fransa yerel üreticilerinin sorunlarını çözmek için adımlar atıyor

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire‘nin Peugeot-Citroen grubu patronu Carlos Tavares ve Renault başkanı Jean-Dominique Senard arasındaki görüşmeler üzerinden şekillenen sürecin diğer ülkeler için de uygulanabilirliği tartışılıyor. BFM Business radyosu ile yaptığı röportajda açıklamalarda bulunan Le Maire; “Durum son derece açık. Ulusal sanayi mirasımızı korumak için tedbirler almalıyız. Bu noktada büyük Fransız şirketlerininin karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm üretmeye mecburuz.” ifadelerine yer verdi. Le Maire, yakında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a ülkenin en büyük isimlerinin virüs kriziyle baş etmesine yardımcı olmak için çeşitli planlar ve seçenekler sunacağını da sözlerine ekledi. Fransa’nın otomotiv endüstrisi federasyonu, sürecin satışlar üzerindeki etkilerine karşı koymak için hükümetten çok daha cömert bir destek paketi bekliyor.