reklamı kapat

POPÜLER

PSA

PSA üretime tekrar başlamak istiyor, işçiler reddediyor!

Peugeot, Citroen ve Opel gibi dev markaları bünyesinde bulunduran Fransa merkezli otomotiv grubu PSA, koronavirüs sebebi ile durdurduğu üretimine tekrar başlamak istiyor. Ancak ortada bir engel var.

Koronavirüs salgını yüzünden üretimi durduran otomotiv şirketlerinden biri olan PSA cephesinden yeni haberler geldi. Diğer tüm üreticiler gibi bir an önce normal üretim düzenine dönüp, zarardan kaçınmak isteyen firma, ilk adımı attı. Buna göre  şanzıman üretiminin yapıldığı Valenciennes tesisinde ve motor üretiminin gerçekleştiği Douvrin fabrikasında, Nisan ayı başında tekrar üretime başlanılması isteniyor. Gönüllü çalışanlar ile gerçekleştirilmek istenen üretim için bir engel mevcut. İşçi sendikaları, üretime tekrar başlamak için çok erken olduğunu düşünüyor. Hastalığa dair henüz bir tedavi bulunamamışken böyle bir hamlenin riskli olabileceği de söyleniyor.

PSA üretime geri dönmek için acele mi ediyor?

CFTC sendika üyesi Sebastien Leroy, otomobil fabrikasının tekrar üretime girmesi planları hakkında; “Koronavirüs salgınının daha en yüksek seviyeye ulaşmadığı şu zamanlarda üretimin yeniden başlamasının erken olduğunu düşünüyoruz.”  şeklinde konuştu. Yine başka bir sendika üyesi olan Jean-Pierre Mercier ise, “Fransa evde kalma süresini uzatmaya hazırlanırken PSA’nın bu tavrını biz anlamadık.” ifadelerine yer verdi. Bütün olanlara karşılık ise Fransız yetkililer çalışanların sağlığını koruyacaklarının ısrarla altını çiziyor. Öyle ki PSA CEO’su Carlos Tavares birkaç gün yaptığı açıklamada, “Kesinlikle çalışanlarımızın sağlıklarını tehlikeye atmıyoruz. Gerekli önlemeleri alarak şirketin geleceğini korumak için tesislerimizde yeniden üretime başlanabilir.” şeklinde konuşmuştu.

İlginizi çekebilir

Yenilikleriyle premium sınıfa meydan okuyan Volkswagen Touareg