reklamı kapat

POPÜLER

Fiat-Chrysler

Birleşme yakın; FCA ve PSA ortak olmak için kolları sıvadı

Son yılların en büyük otomotiv olaylarından biri olarak adlandırabileceğimiz FCA ve PSA birleşmesi için resmi adımlar atılmaya başlandı.

Otomobil üreticilerinin çıkarları doğrultusunda ortak işler yaptıklarını hatta birleşme yollarına gittiğini daha önce de gördük. Belki de bu birleşmelerden en büyüğüne sahne olmak üzere olan otomotiv sektöründe gözler Fiat Chrysler (FCA) ve PSA cephelerinde. İki şirket daha önce de birleşme haberleri ile gündeme gelmişti ancak koronavirüs salgını sebebi ile bu birleşme girişiminin de sekteye uğrayabileceği konuşuluyordu. FCA Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, salgının birleşmeyi olumsuz etkilemeyeceğinin altını çizen bir dizi açıklama yaptı. Elkaan, “Koronavirüs salgını, iki grup için de en iyi yolun birleşme olduğunu gösterdi” diyerek her şeyin planlandığı gibi gittiğini söyledi.

FCA ve PSA birleşmesinden öne çıkan başlıklar

Yüzde 50 paydaşlık üzerine kurulan ortaklığın sonununca 8,7 milyon aracın satılması bekleniyor. Anlaşmanın gerçekleşmesiyle birlikte otomotiv endüstrisinde çok daha güçlü bir pozisyon elde edeceklerini belirten FCA CEO’su Mike Manley süreçten oldukça memnun olduklarını dile getiriyor. Eğer büyük bir sürpriz olmaz ise bizleri de yıllık 190 milyar dolarlık gelir tablosu bekliyor. Gerçekleştirilen ortaklık kar ve üretim gibi rakamsal verilerin örtesinde modellerin altyapı paylaşımı konusunda da önemli gelişmeleri içeriyor. Özellikle FCA cephesine yarayacak olan bu ortaklık ilk aşama için orta ve küçük ölçekli platformlarının paylaşımını da içeriyor.

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın