reklamı kapat

POPÜLER

Lancia Ypsilon Hybrid

Stellantis nimetleri; Lancia yeniden doğuyor

Uzun süredir sadece İtalya sınırları içerisine tek bir modelle sıkıştırılan Lancia, Stellantis krallığı ile eski günlerine dönebilir.

FCA ve PSA arasında uzun süredir görüşme ve koşulları devam eden birleşme süreci geçtiğimiz günlerde nihayet resmiyete kavuştu. Bu iki devin bir araya gelmesiyle dünyanın en büyük gruplarından biri niteliği taşıyan Stellantis doğmuş oldu. Stellantis’in kurulmasıyla birlikte grup içerisinde olan Opel, Peugeot, Fiat ve daha birçok markanın yönetiminde de önemli değişimler yapıldı. Peugeot CEO’su Carlos Tavares ortaklığın başına geçerken, ondan boşalan koltuğa ise Citroen’in eski CEO’su Linda Jackson getirildi. Birleşme toplantısında Tavares’in yaptığı açıklamalar arasında en dikkat çekense, rafta bekleyen projelerin hayata geçirileceği üzerineydi. Fiat-Chrsysler bünyesinde uzun süredir bir hareket beklediğimiz isimler için yeni bir şans anlamına da gelen bu açıklamalanın meyveleri nihayet Lancia cephesine de yansıtılacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaderine terk edilen Lancia premium marka olarak küllerinden doğacak

Uzun süredir FCA grubunun bir parçası olan Lancia’yı maalesef küresel rekabetten oldukça uzak bir çizgide görüyoruz. Grubun en köklü ve motor sporları geçmişi olan ismi olmasına rağmen tamamen geri atılmış ve İtalya’ya hapsedilmiş bir Lancia tablosu uzun süredir karşımızda duruyor. Sadece Ypsilon modeliyle varlığı sürüdürlen marka için Stellantis ile birlikte PSA’daki DS niteliği taşıyan yeni bir yapılanma ufukta göründü. Fiat ve Abarth’ın küresel sorumlusu olan Luca Napolitano’nun sorumluluğuna verilen Lancia’nın PSA altyapılarıyla kompakt SUV ve binek modeller ve yepyeni bir yüzle artık İtalya’nın dışında görme şansımız da olabilir. Marka için en büyük şans ise elektrik gücü. İtalya’da tek başına Alfa Romeo’nun marka satışlarıyla yarışan Ypsilon’un da devamlılığını koruyacağı yeni bir ürün gamıyla markayı kısa sürede kullanıcıların radarına girmiş bir isim olarak kayıtlara alabiliriz. Şimdilik planlarla ilgili ciddi bir detay olmasa da, önümüzdeki birkaç yıl Stellantis ile birlikte yükselecek yeni isimleri ve modelleri göreceğimiz bir dönem olacak.

İlginizi çekebilir

Tüm merak edilenleriyle 2020 Volkswagen Golf