reklamı kapat

POPÜLER

Stellantis

Peugeot-Citroen grubundan Fiat-Chrysler birleşmesiyle ilgili önemli açıklama

Fransa merkezli olarak gündeme getirilen Peugeot-Citroen ve Fiat-Chrysler gruplarının birleşmesiyle ilgili spekülasyonlar resmi ağızlar tarafından yalanlandı.

Aralık 2019’da resmiyete kavuşan Peugeot-Citroen ve Fiat Chrysler birleşmesiyle ilgili son birkaç gündür dış basında bazı olumsuz haberler dikkat çekmeye başladı. Koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle tehdit altında olduğu söylenen ortaklık çalışmaları bugün yapılan açıklamalar üzerinden kesin bir dille yalanlandı. Paris merkezli Agence France-Presse geçtiğimiz günlerde birleşmenin finansal şartlarının sorgulandığını ve anlaşmanın özelliklerinin gözden geçirilmesi gerekebileceğini iddialarını gündeme getirmişti. Auto News‘e açıklamalarda bulunan PSA sözcüsü ise, her iki tarafın da pazar koronavirüsün sebebiyle daralmasına rağmen anlaşmaya birleşmeye bağlı kaldığını söyledi.

Puegeot-Citroen ve Fiat-Chrysler birleşmesinden öne çıkan başlıklar

Yüzde 50 paydaşlık üzerine kurulan ortaklığın sonununca 8,7 milyon aracın satılması bekleniyor. Anlaşmanın gerçekleşmesiyle birlikte otomotiv endüstrisinde çok daha güçlü bir pozisyon elde edeceklerini belirten FCA CEO’su Mike Manley süreçten oldukça memnun olduklarını dile getiriyor. Eğer büyük bir sürpriz olmaz ise bizleri de yıllık 190 milyar dolarlık gelir tablosu bekliyor. Gerçekleştirilen ortaklık kar ve üretim gibi rakamsal verilerin örtesinde modellerin altyapı paylaşımı konusunda da önemli gelişmeleri içeriyor. Özellikle FCA cephesine yarayacak olan bu ortaklık ilk aşama için orta ve küçük ölçekli platformlarının paylaşımını da içeriyor.

İlgili video

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın